BMW R 1100 S Specs
(2003)© BMW
Key Specs
Two cylinder boxer, four-stroke
97 HP
98.00 PS / 72 kW
98.00 PS / 72 kW
BMW R 1100 S General Information |
|
| Brand | BMW |
| Model | BMW R 1100 S |
| Start year | 2003 |
| Year | 2003 |
| Category | Sport touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
BMW R 1100 S Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,487 mm (58.5 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 229.0 kg (504.9 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.4279 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
BMW R 1100 S Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Two cylinder boxer, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1085.00 ccm (66.21 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 98.00 HP (71.5 kW) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | 97.60 Nm (10.0 kgf-m or 72.0 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
BMW R 1100 S Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
BMW R 1100 S Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a BMW R 1100 S has?
The BMW R 1100 S has 98.00 HP (71.5 kW) @ 7500 RPM.
How much does a BMW R 1100 S weighs?
The BMW R 1100 S weighs 229.0 kg (504.9 pounds).
How tall (seat height) is a BMW R 1100 S?
The BMW R 1100 S seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
The BMW R 1100 S has 98.00 HP (71.5 kW) @ 7500 RPM.
How much does a BMW R 1100 S weighs?
The BMW R 1100 S weighs 229.0 kg (504.9 pounds).
How tall (seat height) is a BMW R 1100 S?
The BMW R 1100 S seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.