BMW HP2 Sport Specs
(2008)
Key Specs
Two cylinder boxer, two-stroke
130 HP
131.42 PS / 97 kW
131.42 PS / 97 kW
6-speed
439 lbs
/ 199.0 kg
/ 199.0 kg
BMW HP2 Sport General Information |
|
| Brand | BMW |
| Model | BMW HP2 Sport |
| Start year | 2008 |
| Year | 2008 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
BMW HP2 Sport Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Tubular steel space frame, front and rear made of self-supporting carbon |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Length | 2,135 mm (84.1 inches) |
| Width | 750 mm (29.5 inches) |
| Height | - |
| Seat Height | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 86 mm (3.4 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/55-17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 265 mm (10.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Dry Weight | 178.0 kg (392.4 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.7383 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 2.00 litres (0.53 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telelever, spring pre-load continuously variable, compression damping, rebound damping and vehicle height adjustable |
| Front Suspension Travel | 105 mm (4.1 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
BMW HP2 Sport Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Two cylinder boxer, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection / BMS-K digital engine management with overrun fuel cut-off, single-spark ignition |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 131.42 HP (95.9 kW) @ 8750 RPM |
| Maximum torque | 115.00 Nm (11.7 kgf-m or 84.8 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | Single dry plate clutch, hydraulically operated |
| Driveline | - |
BMW HP2 Sport Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
BMW HP2 Sport Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a BMW HP2 Sport has?
The BMW HP2 Sport has 131.42 HP (95.9 kW) @ 8750 RPM.
How much does a BMW HP2 Sport weighs?
The BMW HP2 Sport weighs 178.0 kg (392.4 pounds).
How tall (seat height) is a BMW HP2 Sport?
The BMW HP2 Sport seat height is 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW HP2 Sport has?
The BMW HP2 Sport has 6 gears.
The BMW HP2 Sport has 131.42 HP (95.9 kW) @ 8750 RPM.
How much does a BMW HP2 Sport weighs?
The BMW HP2 Sport weighs 178.0 kg (392.4 pounds).
How tall (seat height) is a BMW HP2 Sport?
The BMW HP2 Sport seat height is 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW HP2 Sport has?
The BMW HP2 Sport has 6 gears.