BMW HP2 Megamoto Specs
(2011)
Key Specs
Two cylinder boxer, four-stroke
110 HP
111.30 PS / 82 kW
111.30 PS / 82 kW
57 MPG
4.1 L/100 km
69 MPG UK
4.1 L/100 km
69 MPG UK
6-speed
441 lbs
/ 200.0 kg
/ 200.0 kg
BMW HP2 Megamoto General Information |
|
| Brand | BMW |
| Model | BMW HP2 Megamoto |
| Start year | 2011 |
| Year | 2011 |
| Category | Super motard |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
BMW HP2 Megamoto Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Tubular steel space frame, front and rear made of self-supporting carbon |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,650 mm (65.0 inches) |
| Length | 2,350 mm (92.5 inches) |
| Width | 933 mm (36.7 inches) |
| Height | - |
| Seat Height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 86 mm (3.4 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. Optional anti-lock braking |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 265 mm (10.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 200.0 kg (440.9 pounds) |
| Dry Weight | 179.0 kg (394.6 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.6218 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 3.00 litres (0.79 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Upside-down fork |
| Front Suspension Travel | 160 mm (6.3 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 160 mm (6.3 inches) |
BMW HP2 Megamoto Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Two cylinder boxer, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection / BMS-K digital engine management with overrun fuel cut-off, single-spark ignition |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 111.30 HP (81.2 kW) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | 115.00 Nm (11.7 kgf-m or 84.8 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Shaft drive (cardan) |
| Clutch type | Single dry plate clutch, hydraulically operated |
| Driveline | - |
BMW HP2 Megamoto Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 4.10 litres/100 km (24.4 km/l or 57.37 mpg) |
| CO2 emissions | 95.1 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3 |
BMW HP2 Megamoto Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | 12 V 12 Ah battery |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a BMW HP2 Megamoto has?
The BMW HP2 Megamoto has 111.30 HP (81.2 kW) @ 7500 RPM.
How much does a BMW HP2 Megamoto weighs?
The BMW HP2 Megamoto weighs 179.0 kg (394.6 pounds).
How tall (seat height) is a BMW HP2 Megamoto?
The BMW HP2 Megamoto seat height is 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW HP2 Megamoto has?
The BMW HP2 Megamoto has 6 gears.
The BMW HP2 Megamoto has 111.30 HP (81.2 kW) @ 7500 RPM.
How much does a BMW HP2 Megamoto weighs?
The BMW HP2 Megamoto weighs 179.0 kg (394.6 pounds).
How tall (seat height) is a BMW HP2 Megamoto?
The BMW HP2 Megamoto seat height is 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW HP2 Megamoto has?
The BMW HP2 Megamoto has 6 gears.