BMW G 650 GS Sertao Specs
(2013)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
49 HP
50.00 PS / 37 kW
50.00 PS / 37 kW
105 Mph
169.0 km/h
169.0 km/h
74 MPG
3.18 L/100 km
89 MPG UK
3.18 L/100 km
89 MPG UK
5-speed
423 lbs
/ 192.8 kg
/ 192.8 kg
BMW G 650 GS Sertao General Information |
|
| Brand | BMW |
| Model | BMW G 650 GS Sertao |
| Start year | 2013 |
| Year | 2013 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
BMW G 650 GS Sertao Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Bridge-type steel section frame with bolted-on rear section |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,483 mm (58.4 inches) |
| Length | 2,184 mm (86.0 inches) |
| Width | 919 mm (36.2 inches) |
| Height | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Seat Height | 861 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 122 mm (4.8 inches) |
| Wheels details | Wire spoke wheels |
| Front Tyres - Rims dimensions | 90/90-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/80-17 |
| Front brakes | Single disc. Floating discs. Two-piston calipers. Switchable ABS. |
| Rear brakes | Single disc. Floating disc. Single-piston caliper. Switchable ABS. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 192.8 kg (425.0 pounds) |
| Dry Weight | 176.9 kg (390.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2826 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 3.79 litres (1.00 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork, 41 mm, fork stabilizer |
| Front Suspension Travel | 211 mm (8.3 inches) |
| Rear Suspension | Box-section steel dual swing arm, central spring strut operated by lever system, spring preload hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adjustable |
| Rear Suspension Travel | 211 mm (8.3 inches) |
BMW G 650 GS Sertao Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection / BMW engine management, twin-spark ignition |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 50.00 HP (36.5 kW) @ 6500 RPM |
| Maximum torque | 44.00 Nm (4.5 kgf-m or 32.5 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Driveline | Endless O-ring chain with shock damping in rear wheel hub |
BMW G 650 GS Sertao Performance |
|
| Top Speed | 169.0 km/h (105.0 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 3.18 litres/100 km (31.4 km/l or 73.97 mpg) |
| CO2 emissions | 73.8 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3 |
BMW G 650 GS Sertao Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | 12 V / 12 Ah battery. |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a BMW G 650 GS Sertao has?
The BMW G 650 GS Sertao has 50.00 HP (36.5 kW) @ 6500 RPM.
How fast is a BMW G 650 GS Sertao?
The BMW G 650 GS Sertao top speed is 169.0 km/h (105.0 mph).
How much does a BMW G 650 GS Sertao weighs?
The BMW G 650 GS Sertao weighs 176.9 kg (390.0 pounds).
How tall (seat height) is a BMW G 650 GS Sertao?
The BMW G 650 GS Sertao seat height is 861 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW G 650 GS Sertao has?
The BMW G 650 GS Sertao has 5 gears.
The BMW G 650 GS Sertao has 50.00 HP (36.5 kW) @ 6500 RPM.
How fast is a BMW G 650 GS Sertao?
The BMW G 650 GS Sertao top speed is 169.0 km/h (105.0 mph).
How much does a BMW G 650 GS Sertao weighs?
The BMW G 650 GS Sertao weighs 176.9 kg (390.0 pounds).
How tall (seat height) is a BMW G 650 GS Sertao?
The BMW G 650 GS Sertao seat height is 861 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW G 650 GS Sertao has?
The BMW G 650 GS Sertao has 5 gears.