BMW F 800 R Specs
(2010)
Key Specs
Twin, four-stroke
85 HP
85.82 PS / 63 kW
85.82 PS / 63 kW
65 MPG
3.6 L/100 km
78 MPG UK
3.6 L/100 km
78 MPG UK
6-speed
439 lbs
/ 199.0 kg
/ 199.0 kg
BMW F 800 R General Information |
|
| Brand | BMW |
| Model | BMW F 800 R |
| Start year | 2010 |
| Year | 2010 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
BMW F 800 R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Bridge-type aluminium frame, load-bearing engine |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Length | 2,145 mm (84.4 inches) |
| Width | 905 mm (35.6 inches) |
| Height | 1,160 mm (45.7 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 91 mm (3.6 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 180/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 265 mm (10.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Dry Weight | 177.0 kg (390.2 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.4849 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 125 mm (4.9 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminium dual swing arm, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adjustable |
| Rear Suspension Travel | 125 mm (4.9 inches) |
BMW F 800 R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Electronic intake pipe injection / digital engine management (BMS-KP) |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 85.82 HP (62.6 kW) @ 8000 RPM |
| Maximum torque | 86.00 Nm (8.8 kgf-m or 63.4 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Driveline | - |
BMW F 800 R Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 3.60 litres/100 km (27.8 km/l or 65.34 mpg) |
| CO2 emissions | 83.5 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
BMW F 800 R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a BMW F 800 R has?
The BMW F 800 R has 85.82 HP (62.6 kW) @ 8000 RPM.
How much does a BMW F 800 R weighs?
The BMW F 800 R weighs 177.0 kg (390.2 pounds).
How tall (seat height) is a BMW F 800 R?
The BMW F 800 R seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW F 800 R has?
The BMW F 800 R has 6 gears.
The BMW F 800 R has 85.82 HP (62.6 kW) @ 8000 RPM.
How much does a BMW F 800 R weighs?
The BMW F 800 R weighs 177.0 kg (390.2 pounds).
How tall (seat height) is a BMW F 800 R?
The BMW F 800 R seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW F 800 R has?
The BMW F 800 R has 6 gears.