BMW F 700 GS Specs
(2013)
Key Specs
Twin, four-stroke
73 HP
73.76 PS / 54 kW
73.76 PS / 54 kW
119 Mph
191.5 km/h
191.5 km/h
60 MPG
3.92 L/100 km
72 MPG UK
3.92 L/100 km
72 MPG UK
6-speed
461 lbs
/ 209.1 kg
/ 209.1 kg
BMW F 700 GS General Information |
|
| Brand | BMW |
| Model | BMW F 700 GS |
| Start year | 2013 |
| Year | 2013 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
BMW F 700 GS Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Tubular steel space frame |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,562 mm (61.5 inches) |
| Length | 2,281 mm (89.8 inches) |
| Width | 889 mm (35.0 inches) |
| Height | 1,240 mm (48.8 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 94 mm (3.7 inches) |
| Wheels details | Cast aluminium wheels |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/80-19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 140/80-17 |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating discs. Two-piston calipers. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating disc. Single-piston caliper. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 265 mm (10.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 209.1 kg (461.0 pounds) |
| Dry Weight | 186.0 kg (410.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.3966 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 15.90 litres (4.20 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork, 41 mm |
| Front Suspension Travel | 180 mm (7.1 inches) |
| Rear Suspension | Cast aluminium dual swing arm, central spring strut, spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adjustable |
| Rear Suspension Travel | 170 mm (6.7 inches) |
BMW F 700 GS Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Electroinc intake pipe injection, digital engine management (BMS-K+) |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 73.76 HP (53.8 kW) @ 7300 RPM |
| Maximum torque | 57.00 Nm (5.8 kgf-m or 42.0 ft.lbs) @ 5300 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated |
| Driveline | Endless O-ring chain with shock damping in rear wheel hub |
BMW F 700 GS Performance |
|
| Top Speed | 191.5 km/h (119.0 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 3.92 litres/100 km (25.5 km/l or 60.01 mpg) |
| CO2 emissions | 90.9 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3 |
BMW F 700 GS Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | 12 V / 12 Ah, maintenance-free battery. |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a BMW F 700 GS has?
The BMW F 700 GS has 73.76 HP (53.8 kW) @ 7300 RPM.
How fast is a BMW F 700 GS?
The BMW F 700 GS top speed is 191.5 km/h (119.0 mph).
How much does a BMW F 700 GS weighs?
The BMW F 700 GS weighs 186.0 kg (410.0 pounds).
How tall (seat height) is a BMW F 700 GS?
The BMW F 700 GS seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW F 700 GS has?
The BMW F 700 GS has 6 gears.
The BMW F 700 GS has 73.76 HP (53.8 kW) @ 7300 RPM.
How fast is a BMW F 700 GS?
The BMW F 700 GS top speed is 191.5 km/h (119.0 mph).
How much does a BMW F 700 GS weighs?
The BMW F 700 GS weighs 186.0 kg (410.0 pounds).
How tall (seat height) is a BMW F 700 GS?
The BMW F 700 GS seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a BMW F 700 GS has?
The BMW F 700 GS has 6 gears.