BMW F 650 CS Scarver Specs
(2004)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
49 HP
50.00 PS / 37 kW
50.00 PS / 37 kW
5-speed
BMW F 650 CS Scarver General Information |
|
| Brand | BMW |
| Model | BMW F 650 CS Scarver |
| Start year | 2004 |
| Year | 2004 |
| Category | Allround |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
BMW F 650 CS Scarver Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Bridge-type steel section frame with bolted-on rear section |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,479 mm (58.2 inches) |
| Length | 2,142 mm (84.3 inches) |
| Width | 1,158 mm (45.6 inches) |
| Height | 915 mm (36.0 inches) |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 100/90-19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/80-17 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 187.0 kg (412.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.2674 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 17.30 litres (4.57 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4.50 litres (1.19 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork, stanchion diameter 41 mm, fork stabiliser |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Box-section steel section dual swing arm, central spring strut action via lever system, spring pre-load hydraulically adjustable to continuously variable levels by means of handwheel, rebound damping adjustable |
| Rear Suspension Travel | - |
BMW F 650 CS Scarver Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 652.00 ccm (39.79 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 100.0 x 83.0 mm (3.9 x 3.3 inches) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 50.00 HP (36.5 kW) @ 6800 RPM |
| Maximum torque | 62.00 Nm (6.3 kgf-m or 45.7 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
BMW F 650 CS Scarver Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
BMW F 650 CS Scarver Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a BMW F 650 CS Scarver has?
The BMW F 650 CS Scarver has 50.00 HP (36.5 kW) @ 6800 RPM.
How much does a BMW F 650 CS Scarver weighs?
The BMW F 650 CS Scarver weighs 187.0 kg (412.3 pounds).
How many gears does a BMW F 650 CS Scarver has?
The BMW F 650 CS Scarver has 5 gears.
The BMW F 650 CS Scarver has 50.00 HP (36.5 kW) @ 6800 RPM.
How much does a BMW F 650 CS Scarver weighs?
The BMW F 650 CS Scarver weighs 187.0 kg (412.3 pounds).
How many gears does a BMW F 650 CS Scarver has?
The BMW F 650 CS Scarver has 5 gears.