Bimota Tesi 3D RaceCafe Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
Bimota Tesi 3D RaceCafe General Information |
|
| Brand | Bimota |
| Model | Bimota Tesi 3D RaceCafe |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Bimota Tesi 3D RaceCafe Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Alu alloy plates, front and rear swingers in 25NiCrMo4 steel. |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Length | 2,100 mm (82.7 inches) |
| Width | 700 mm (27.6 inches) |
| Height | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/55-17 |
| Front brakes | Double disc. Brembo 4-piston |
| Rear brakes | Single disc. Brembo, 2 piston calliper |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 165.0 kg (363.8 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Öhlins monoshock with adjustable spring preload, compression and rebound, adjustable front end height +/-9,5mm |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Öhlins monoshock with adjustable spring preload, compression and rebound, adjustable rear end height +/-14mm |
| Rear Suspension Travel | - |
Bimota Tesi 3D RaceCafe Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Athena/ Electronic |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 803.00 ccm (49.00 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 83.0 x 66.0 mm (3.3 x 2.6 inches) |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Desmodromic valve control |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Bimota Tesi 3D RaceCafe Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Bimota Tesi 3D RaceCafe Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Bimota Tesi 3D RaceCafe weighs?
The Bimota Tesi 3D RaceCafe weighs 165.0 kg (363.8 pounds).
How tall (seat height) is a Bimota Tesi 3D RaceCafe?
The Bimota Tesi 3D RaceCafe seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
The Bimota Tesi 3D RaceCafe weighs 165.0 kg (363.8 pounds).
How tall (seat height) is a Bimota Tesi 3D RaceCafe?
The Bimota Tesi 3D RaceCafe seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.