Bimota DB8 Oronero Specs
(2019)
Key Specs
V2, four-stroke
168 HP
170.00 PS / 125 kW
170.00 PS / 125 kW
174 Mph
280.0 km/h
280.0 km/h
6-speed
Bimota DB8 Oronero General Information |
|
| Brand | Bimota |
| Model | Bimota DB8 Oronero |
| Start year | 2019 |
| Year | 2019 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Bimota DB8 Oronero Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Carbon fiber front trellis and swingarm with aluminum plates. |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Length | 2,040 mm (80.3 inches) |
| Width | 730 mm (28.7 inches) |
| Height | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Seat Height | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 135 mm (5.3 inches) |
| Trail size | 100 mm (3.9 inches) |
| Wheels details | OZ in forged aluminum |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. Monoblock, four pistons, radial pump. Brembo. |
| Rear brakes | Single disc. 2 piston Brembo calipers. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 159.0 kg (350.5 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 1.0692 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Ohlins 43mm preload -fully adjustable and DLC treated upside-down forks |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Öhlins monoshock adjustable in preload, high and low speed of rebound and compression damping |
| Rear Suspension Travel | - |
Bimota DB8 Oronero Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | Ducati 90°L twin cylider |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection Bimota by Athena |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1198.00 ccm (73.10 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 106.0 x 67.9 mm (4.2 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 12.7:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Desmodromic valve control |
| Maximum power - Output - Horsepower | 170.00 HP (124.1 kW)) @ 9750 RPM |
| Maximum torque | 127.00 Nm (12.9 kgf-m or 93.7 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Dry clutch multi disc |
| Driveline | - |
Bimota DB8 Oronero Performance |
|
| Top Speed | 280.0 km/h (174.0 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Bimota DB8 Oronero Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Digital LCD. |
| Lights | - |
How much horsepower does a Bimota DB8 Oronero has?
The Bimota DB8 Oronero has 170.00 HP (124.1 kW)) @ 9750 RPM.
How fast is a Bimota DB8 Oronero?
The Bimota DB8 Oronero top speed is 280.0 km/h (174.0 mph).
How much does a Bimota DB8 Oronero weighs?
The Bimota DB8 Oronero weighs 159.0 kg (350.5 pounds).
How tall (seat height) is a Bimota DB8 Oronero?
The Bimota DB8 Oronero seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Bimota DB8 Oronero has?
The Bimota DB8 Oronero has 6 gears.
The Bimota DB8 Oronero has 170.00 HP (124.1 kW)) @ 9750 RPM.
How fast is a Bimota DB8 Oronero?
The Bimota DB8 Oronero top speed is 280.0 km/h (174.0 mph).
How much does a Bimota DB8 Oronero weighs?
The Bimota DB8 Oronero weighs 159.0 kg (350.5 pounds).
How tall (seat height) is a Bimota DB8 Oronero?
The Bimota DB8 Oronero seat height is 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Bimota DB8 Oronero has?
The Bimota DB8 Oronero has 6 gears.