Beta RR 4T 450 Specs
(2010)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
6-speed
Beta RR 4T 450 General Information |
|
| Brand | Beta |
| Model | Beta RR 4T 450 |
| Start year | 2010 |
| Year | 2010 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Beta RR 4T 450 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Molybdenum steel with double cradle split above the exhaust port |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Length | - |
| Width | 813 mm (32.0 inches) |
| Height | 1,255 mm (49.4 inches) |
| Seat Height | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 320 mm (12.6 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 90/90-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 140/80-18 |
| Front brakes | Single disc. double-piston floating caliper |
| Rear brakes | Single disc. single-piston floating caliper |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 255 mm (10.0 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 117.5 kg (259.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 8.50 litres (2.25 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 1.00 litres (0.26 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Hydraulic USD fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Monoshock with progressive compound lever |
| Rear Suspension Travel | - |
Beta RR 4T 450 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. Keihin FCR-MX 39 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 448.00 ccm (27.34 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 89.0 x 72.0 mm (3.5 x 2.8 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | OHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | 2 oil pumps |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | wet multi-disc clutch |
| Driveline | - |
Beta RR 4T 450 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Beta RR 4T 450 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | DC-CDI without trembler with variable ignition timing, Kokusan type. |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Beta RR 4T 450 weighs?
The Beta RR 4T 450 weighs 117.5 kg (259.0 pounds).
How tall (seat height) is a Beta RR 4T 450?
The Beta RR 4T 450 seat height is 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Beta RR 4T 450 has?
The Beta RR 4T 450 has 6 gears.
The Beta RR 4T 450 weighs 117.5 kg (259.0 pounds).
How tall (seat height) is a Beta RR 4T 450?
The Beta RR 4T 450 seat height is 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Beta RR 4T 450 has?
The Beta RR 4T 450 has 6 gears.