Beta RR 125 4T Motard Specs
(2010)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
5-speed
Beta RR 125 4T Motard General Information |
|
| Brand | Beta |
| Model | Beta RR 125 4T Motard |
| Start year | 2010 |
| Year | 2010 |
| Category | Super motard |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Beta RR 125 4T Motard Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | steel double cradle frame |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Length | 2,065 mm (81.3 inches) |
| Width | - |
| Height | 1,230 mm (48.4 inches) |
| Seat Height | 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 310 mm (12.2 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/80-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/80-17 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 250 mm (9.8 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock with adjustable spring preload |
| Rear Suspension Travel | 205 mm (8.1 inches) |
Beta RR 125 4T Motard Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | Forced with pump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet multi-disc clutch |
| Driveline | - |
Beta RR 125 4T Motard Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Beta RR 125 4T Motard Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Beta RR 125 4T Motard weighs?
The Beta RR 125 4T Motard weighs 103.0 kg (227.1 pounds).
How tall (seat height) is a Beta RR 125 4T Motard?
The Beta RR 125 4T Motard seat height is 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Beta RR 125 4T Motard has?
The Beta RR 125 4T Motard has 5 gears.
The Beta RR 125 4T Motard weighs 103.0 kg (227.1 pounds).
How tall (seat height) is a Beta RR 125 4T Motard?
The Beta RR 125 4T Motard seat height is 920 mm (36.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Beta RR 125 4T Motard has?
The Beta RR 125 4T Motard has 5 gears.