Beta REV 80 Specs
(2007)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
6-speed
Beta REV 80 General Information |
|
| Brand | Beta |
| Model | Beta REV 80 |
| Start year | 2007 |
| Year | 2007 |
| Category | Trial |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Beta REV 80 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,230 mm (48.4 inches) |
| Length | 1,925 mm (75.8 inches) |
| Width | 815 mm (32.1 inches) |
| Height | 1,110 mm (43.7 inches) |
| Seat Height | 652 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 295 mm (11.6 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 2.75-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 4.00-18 |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 175 mm (6.9 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 150 mm (5.9 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 64.0 kg (141.1 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 0.50 litres (0.13 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 33 mm (1.3 inches) |
| Rear Suspension | Monoshock with adjustable spring preload |
| Rear Suspension Travel | - |
Beta REV 80 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 79.60 ccm (4.86 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 48.0 x 44.0 mm (1.9 x 1.7 inches) |
| Compression Ratio | 14.7:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | mix gasoline-oil 1,5 % (with synthetic oil) |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet multi-disc clutch |
| Driveline | - |
Beta REV 80 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Beta REV 80 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | AET |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Beta REV 80 weighs?
The Beta REV 80 weighs 64.0 kg (141.1 pounds).
How tall (seat height) is a Beta REV 80?
The Beta REV 80 seat height is 652 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Beta REV 80 has?
The Beta REV 80 has 6 gears.
The Beta REV 80 weighs 64.0 kg (141.1 pounds).
How tall (seat height) is a Beta REV 80?
The Beta REV 80 seat height is 652 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Beta REV 80 has?
The Beta REV 80 has 6 gears.