Beta Minicross R 125 Specs
(2008)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
4-speed
Beta Minicross R 125 General Information |
|
| Brand | Beta |
| Model | Beta Minicross R 125 |
| Start year | 2008 |
| Year | 2008 |
| Category | Minibike, cross |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Beta Minicross R 125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel tubing |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,140 mm (44.9 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 60/100-14 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 2.75-12 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 64.5 kg (142.2 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Hydraulic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Beta Minicross R 125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | Wet clutch |
| Driveline | - |
Beta Minicross R 125 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Beta Minicross R 125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electronic |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Beta Minicross R 125 weighs?
The Beta Minicross R 125 weighs 64.5 kg (142.2 pounds).
How tall (seat height) is a Beta Minicross R 125?
The Beta Minicross R 125 seat height is 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Beta Minicross R 125 has?
The Beta Minicross R 125 has 4 gears.
The Beta Minicross R 125 weighs 64.5 kg (142.2 pounds).
How tall (seat height) is a Beta Minicross R 125?
The Beta Minicross R 125 seat height is 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Beta Minicross R 125 has?
The Beta Minicross R 125 has 4 gears.