Beta Evo125 2T Specs
(2010)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
6-speed
Beta Evo125 2T General Information |
|
| Brand | Beta |
| Model | Beta Evo125 2T |
| Start year | 2010 |
| Year | 2010 |
| Category | Trial |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Beta Evo125 2T Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Single wave aluminium beam |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,305 mm (51.4 inches) |
| Length | 1,990 mm (78.3 inches) |
| Width | 850 mm (33.5 inches) |
| Height | 1,115 mm (43.9 inches) |
| Seat Height | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 310 mm (12.2 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 2.75-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 4.00-18 |
| Front brakes | Single disc. 4 piston caliper |
| Rear brakes | Single disc. 2 piston caliper |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 180 mm (7.1 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 165 mm (6.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 68.0 kg (149.9 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 2.60 litres (0.69 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 0.50 litres (0.13 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Hydraulic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Hydraulic monoshock |
| Rear Suspension Travel | - |
Beta Evo125 2T Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 54.0 x 54.0 mm (2.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Mix with fuel 1,5 % |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet multi-disc clutch with cush-drive rubber |
| Driveline | - |
Beta Evo125 2T Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Beta Evo125 2T Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electronic AET 12V - 85W |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Beta Evo125 2T weighs?
The Beta Evo125 2T weighs 68.0 kg (149.9 pounds).
How tall (seat height) is a Beta Evo125 2T?
The Beta Evo125 2T seat height is 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Beta Evo125 2T has?
The Beta Evo125 2T has 6 gears.
The Beta Evo125 2T weighs 68.0 kg (149.9 pounds).
How tall (seat height) is a Beta Evo125 2T?
The Beta Evo125 2T seat height is 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Beta Evo125 2T has?
The Beta Evo125 2T has 6 gears.