Aprilia Tuono V4 R Specs
(2013)
Key Specs
V4, four-stroke
163 HP
164.95 PS / 121 kW
164.95 PS / 121 kW
6-speed
Aprilia Tuono V4 R General Information |
|
| Brand | Aprilia |
| Model | Aprilia Tuono V4 R |
| Start year | 2013 |
| Year | 2013 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Aprilia Tuono V4 R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Aluminium dual beam chassis with cast and pressed sheet elements. |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Length | 2,060 mm (81.1 inches) |
| Width | 800 mm (31.5 inches) |
| Height | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Seat Height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 120 mm (4.7 inches) |
| Trail size | 108 mm (4.2 inches) |
| Wheels details | Cast aluminium wheels with 3 split spoke |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-17. |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/55-17 |
| Front brakes | Double disc. Floating stainless steel discs with lightweight stainless steel rotor with 6 studs |
| Rear brakes | Single disc. Floating calliper with two and #61638;32 mm isolated pistons |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.9014 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 4.00 litres (1.06 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Sachs, 43mm titanium nitride (TiN) USD fork, fully adjustable for compression and rebound damping, and preload |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Double braced aluminium swingarm; mixed low thickness and sheet casting technology. Sachs piggy back monoshock with completely adjustable: spring preload and hydraulic compression and rebound damping. APS progressive linkage. |
| Rear Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
Aprilia Tuono V4 R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V4, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Four Weber-Marelli 48mm throttle bodies with four injectors. Airbox with front dynamic air intakes. |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 999.60 ccm (61.00 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 78.0 x 52.2 mm (3.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 164.95 HP (120.4 kW) @ 11500 RPM |
| Maximum torque | 110.00 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | Wet sump lubrication system with oil radiator and two oil pumps |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | 4 into 2 into 1 layout, single oxygen sensor |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Slipper clutch, Aprilia Quick Shift system |
| Driveline | Straight cut gears and integrated flexible coupling, drive ratio: 73/44 primay drive. Chain 42/16 final drive. |
Aprilia Tuono V4 R Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Aprilia Tuono V4 R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | Flywheel mounted 420W alternator with rare earth magnets |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Aprilia Tuono V4 R has?
The Aprilia Tuono V4 R has 164.95 HP (120.4 kW) @ 11500 RPM.
How much does a Aprilia Tuono V4 R weighs?
The Aprilia Tuono V4 R weighs 183.0 kg (403.4 pounds).
How tall (seat height) is a Aprilia Tuono V4 R?
The Aprilia Tuono V4 R seat height is 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia Tuono V4 R has?
The Aprilia Tuono V4 R has 6 gears.
The Aprilia Tuono V4 R has 164.95 HP (120.4 kW) @ 11500 RPM.
How much does a Aprilia Tuono V4 R weighs?
The Aprilia Tuono V4 R weighs 183.0 kg (403.4 pounds).
How tall (seat height) is a Aprilia Tuono V4 R?
The Aprilia Tuono V4 R seat height is 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia Tuono V4 R has?
The Aprilia Tuono V4 R has 6 gears.