Aprilia Tuono 1000 R Specs
(2006)
Key Specs
V2, four-stroke
131 HP
133.00 PS / 98 kW
133.00 PS / 98 kW
6-speed
Aprilia Tuono 1000 R General Information |
|
| Brand | Aprilia |
| Model | Aprilia Tuono 1000 R |
| Start year | 2006 |
| Year | 2006 |
| Category | Naked |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Aprilia Tuono 1000 R Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | 2,015 mm (79.3 inches) |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 104 mm (4.1 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-17. |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/50-17 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.7189 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Aprilia Tuono 1000 R Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Integrated electronic engine management system. Indirect multipoint electronic injection. Throttle body diameter: 57 mm. |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 997.62 ccm (60.87 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 97.0 x 67.5 mm (3.8 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 133.00 HP (97.1 kW) @ 9500 RPM |
| Maximum torque | 102.00 Nm (10.4 kgf-m or 75.2 ft.lbs) @ 7750 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Aprilia Tuono 1000 R Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Aprilia Tuono 1000 R Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Wheelbase |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Aprilia Tuono 1000 R has?
The Aprilia Tuono 1000 R has 133.00 HP (97.1 kW) @ 9500 RPM.
How much does a Aprilia Tuono 1000 R weighs?
The Aprilia Tuono 1000 R weighs 185.0 kg (407.9 pounds).
How many gears does a Aprilia Tuono 1000 R has?
The Aprilia Tuono 1000 R has 6 gears.
The Aprilia Tuono 1000 R has 133.00 HP (97.1 kW) @ 9500 RPM.
How much does a Aprilia Tuono 1000 R weighs?
The Aprilia Tuono 1000 R weighs 185.0 kg (407.9 pounds).
How many gears does a Aprilia Tuono 1000 R has?
The Aprilia Tuono 1000 R has 6 gears.