Aprilia SX 125 Specs
(2008)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
Aprilia SX 125 General Information |
|
| Brand | Aprilia |
| Model | Aprilia SX 125 |
| Start year | 2008 |
| Year | 2008 |
| Category | Cross / motocross |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Aprilia SX 125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Chassis in steel to high resistenziale with double beam to attice and double crib with reggisella decomposable |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | 2,165 mm (85.2 inches) |
| Width | 850 mm (33.5 inches) |
| Height | 1,390 mm (54.7 inches) |
| Seat Height | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/70-17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/60-17 |
| Front brakes | Single disc. floating clamp to double quantity pistoncino parallel |
| Rear brakes | Single disc. floating clamp to single pistoncino |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 1.30 litres (0.34 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Teleidraulica staple to steles turned upside down from 40mm, excursion rotates 260mm |
| Front Suspension Travel | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Suspension | Oscillating Forcellone in steel, hydraulic monoshock-absorber with piggy-back, excursion rotates 270mm |
| Rear Suspension Travel | 270 mm (10.6 inches) |
Aprilia SX 125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. Dell carburetor and #146; Garden VHST 28 |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | 12.20 Nm (1.2 kgf-m or 9.0 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Miscelazione separated with volumetric pump and variable capacity |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Aprilia SX 125 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Aprilia SX 125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electronics to capacitive discharge CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Aprilia SX 125 weighs?
The Aprilia SX 125 weighs 115.0 kg (253.5 pounds).
How tall (seat height) is a Aprilia SX 125?
The Aprilia SX 125 seat height is 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting.
The Aprilia SX 125 weighs 115.0 kg (253.5 pounds).
How tall (seat height) is a Aprilia SX 125?
The Aprilia SX 125 seat height is 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting.