Aprilia Storm 125 Specs
(2023)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
10 HP
9.8 PS / 7 kW
9.8 PS / 7 kW
Automatic
254 lbs
/ 115.0 kg
/ 115.0 kg
Aprilia Storm 125 General Information |
|
| Brand: | Aprilia |
| Model: | Aprilia Storm 125 |
| Start year: | 2023 |
| Year: | 2023 |
| Category: | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles): | - |
Aprilia Storm 125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type: | Tubular |
| Seat details: | - |
| Wheelbase: | 1365 mm (53.7 inches) |
| Length: | 1985 mm (78.1 inches) |
| Width: | 806 mm (31.7 inches) |
| Height: | 1166 mm (45.9 inches) |
| Seat Height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height : | - |
| Ground Clearance: | 155 mm (6.1 inches) |
| Trail size: | - |
| Wheels details: | Alloy |
| Front Tyres - Rims dimensions: | 120/80-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions: | 130/80-12 |
| Front brakes: | Single disc. Combined braking system |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions: | 140 mm (5.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids): | 115.0 kg (253.5 pounds) |
| Dry Weight: | - |
| Front Percentage of Weight: | - |
| Rear Percentage of Weight: | - |
| Weight-Power Output Ratio :: | - |
| Fuel Tank Capacity: | 6.00 litres (1.59 US gallons) |
| Reserve Fuel Capacity: | 1.20 litres (0.32 US gallons) |
| Carrying Details and Capacity: | Underseat storage |
| Front Suspension: | Telescopic fork, 30mm |
| Front Suspension Travel: | - |
| Rear Suspension: | Mono shock |
| Rear Suspension Travel: | - |
Aprilia Storm 125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders: | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details: | - |
| Fuel system: | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity: | 124.5 ccm (7.60 cubic inches) |
| Bore x Stroke: | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio: | 9.2:1 |
| Number of valves per cylinder: | 3 |
| Camshaft Valvetrain Configuration: | Single Overhead Cams (SOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower: | 9.8 HP (7.1 kW)) @ 7500 RPM |
| Maximum torque: | 9.9 Nm (1.0 kgf-m or 7.3 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Maximum RPM: | - |
| Cooling system: | Air |
| Lubrication system: | - |
| Engine oil capacity: | - |
| Exhaust system: | - |
| Gearbox: | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio: | Belt (final drive) |
| Clutch type: | Dry centrifugal |
| Driveline: | - |
Aprilia Storm 125 Performance |
|
| Top Speed: | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph): | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile): | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear: | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency: | - |
| CO2 emissions: | - |
| Emissions: | BS VI compliant |
Aprilia Storm 125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type: | CDI |
| Electrical Details: | - |
| Starter Type: | Electric |
| Instruments: | Semi-digital |
| Lights: | - |
How much horsepower does a Aprilia Storm 125 has?
The Aprilia Storm 125 has 9.8 HP (7.1 kW)) @ 7500 RPM.
How tall (seat height) is a Aprilia Storm 125?
The Aprilia Storm 125 seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia Storm 125 has?
The Aprilia Storm 125 has Automatic gears.
The Aprilia Storm 125 has 9.8 HP (7.1 kW)) @ 7500 RPM.
How tall (seat height) is a Aprilia Storm 125?
The Aprilia Storm 125 seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia Storm 125 has?
The Aprilia Storm 125 has Automatic gears.