Aprilia Scarabeo 200 Specs
(2007)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
19 HP
19.00 PS / 14 kW
19.00 PS / 14 kW
Automatic
Aprilia Scarabeo 200 General Information |
|
| Brand | Aprilia |
| Model | Aprilia Scarabeo 200 |
| Start year | 2007 |
| Year | 2007 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Aprilia Scarabeo 200 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Open cradle in high strength steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,391 mm (54.8 inches) |
| Length | 2,040 mm (80.3 inches) |
| Width | 720 mm (28.3 inches) |
| Height | - |
| Seat Height | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/80-16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/80-16 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 154.0 kg (339.5 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1234 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 2.00 litres (0.53 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 35 mm hydraulic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Engina acting as swingarm two hydraulic shock absorbers with adjustable spring preload |
| Rear Suspension Travel | - |
Aprilia Scarabeo 200 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 180.80 ccm (11.03 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 63.0 x 59.0 mm (2.5 x 2.3 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | DOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 19.00 HP (13.9 kW) @ 9250 RPM |
| Maximum torque | 17.00 Nm (1.7 kgf-m or 12.5 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Automatic centrifugal |
| Driveline | - |
Aprilia Scarabeo 200 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Aprilia Scarabeo 200 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Aprilia Scarabeo 200 has?
The Aprilia Scarabeo 200 has 19.00 HP (13.9 kW) @ 9250 RPM.
How much does a Aprilia Scarabeo 200 weighs?
The Aprilia Scarabeo 200 weighs 154.0 kg (339.5 pounds).
How tall (seat height) is a Aprilia Scarabeo 200?
The Aprilia Scarabeo 200 seat height is 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia Scarabeo 200 has?
The Aprilia Scarabeo 200 has Automatic gears.
The Aprilia Scarabeo 200 has 19.00 HP (13.9 kW) @ 9250 RPM.
How much does a Aprilia Scarabeo 200 weighs?
The Aprilia Scarabeo 200 weighs 154.0 kg (339.5 pounds).
How tall (seat height) is a Aprilia Scarabeo 200?
The Aprilia Scarabeo 200 seat height is 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia Scarabeo 200 has?
The Aprilia Scarabeo 200 has Automatic gears.