Aprilia RSV4 Factory APRC ABS Specs
(2014)
Key Specs
V4, four-stroke
181 HP
184.00 PS / 135 kW
184.00 PS / 135 kW
6-speed
Aprilia RSV4 Factory APRC ABS General Information |
|
| Brand | Aprilia |
| Model | Aprilia RSV4 Factory APRC ABS |
| Start year | 2014 |
| Year | 2014 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2-year unlimited-mileage warranty |
Aprilia RSV4 Factory APRC ABS Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Twin-spar adjustable aluminium frame, with castings and pressings. |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | 2,040 mm (80.3 inches) |
| Width | 735 mm (28.9 inches) |
| Height | 1,120 mm (44.1 inches) |
| Seat Height | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 130 mm (5.1 inches) |
| Trail size | 105 mm (4.1 inches) |
| Wheels details | Forged aluminium alloy rims, completely machined, 5 split spokes. Front:3.5”X17” Rear: 6”X17” |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 200/55-ZR17 |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating stainless steel disc |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Floating calliper with two 32mm isolated pistons |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 181.0 kg (399.0 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 1.0166 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Ohlins Racing upside-down fork, 43-mm stanchions (with Tin surface treatment). Low profile forged aluminium radial caliper mountings. Completely adjustable spring preload and hydraulic compression and rebound damping. Wheel travel: 120 mm |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | Twin sided aluminium swingarm. ÖHLINS piggyback shock absorber with adjustable spring preload, compression, rebound damping and length. |
| Rear Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
Aprilia RSV4 Factory APRC ABS Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V4, four-stroke |
| Engine details | Longitudinal 65° V-4 cylinder |
| Fuel system | Injection. Airbox with front dynamic air intakes. Variable length intake ducts controlled via ECU. 4 Weber-Marelli Ø48-mm throttle bodies with 8 injectors and latest generation Ride-by-Wire engine management. |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 999.60 ccm (61.00 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 78.0 x 52.3 mm (3.1 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 184.00 HP (134.3 kW)) @ 12500 RPM |
| Maximum torque | 117.00 Nm (11.9 kgf-m or 86.3 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump lubrication system with oil radiator and two oil pumps (lubrication and cooling) |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | System 4 into 2 into 1 layout, single oxygen sensor, lateral single silencer with engine control unit-controlled butterfly valve and integrated trivalent catalytic converter (Euro 3) |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multi-disc oil-bath, with mechanical slipper system |
| Driveline | Primary: Straight cut gears and integrated flexible coupling, drive ratio: 73/44 (1,659) . Final: Chain: Drive ratio: 40/16 (2,5) . |
Aprilia RSV4 Factory APRC ABS Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Aprilia RSV4 Factory APRC ABS Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Magneti Marelli digital electronic ignition system integrated in engine control system, with one spark plug per cylinder and “stick-coilâ€-type coils |
| Electrical Details | Flywheel mounted 420W alternator with rare earth magnets. |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | Dual display mode for instrument panel display: ROAD and RACE. |
| Lights | - |
How much horsepower does a Aprilia RSV4 Factory APRC ABS has?
The Aprilia RSV4 Factory APRC ABS has 184.00 HP (134.3 kW)) @ 12500 RPM.
How much does a Aprilia RSV4 Factory APRC ABS weighs?
The Aprilia RSV4 Factory APRC ABS weighs 181.0 kg (399.0 pounds).
How tall (seat height) is a Aprilia RSV4 Factory APRC ABS?
The Aprilia RSV4 Factory APRC ABS seat height is 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia RSV4 Factory APRC ABS has?
The Aprilia RSV4 Factory APRC ABS has 6 gears.
The Aprilia RSV4 Factory APRC ABS has 184.00 HP (134.3 kW)) @ 12500 RPM.
How much does a Aprilia RSV4 Factory APRC ABS weighs?
The Aprilia RSV4 Factory APRC ABS weighs 181.0 kg (399.0 pounds).
How tall (seat height) is a Aprilia RSV4 Factory APRC ABS?
The Aprilia RSV4 Factory APRC ABS seat height is 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia RSV4 Factory APRC ABS has?
The Aprilia RSV4 Factory APRC ABS has 6 gears.