Aprilia RS4 125 Specs
(2012)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
16 HP
16.04 PS / 12 kW
16.04 PS / 12 kW
6-speed
265 lbs
/ 120.0 kg
/ 120.0 kg
Aprilia RS4 125 General Information |
|
| Brand | Aprilia |
| Model | Aprilia RS4 125 |
| Start year | 2012 |
| Year | 2012 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Aprilia RS4 125 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Aluminium perimeter frame |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Length | 1,955 mm (77.0 inches) |
| Width | 740 mm (29.1 inches) |
| Height | 1,138 mm (44.8 inches) |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | Light alloy with 6 split spokes |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/80-R17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/70-R17 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 120.0 kg (264.6 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 14.50 litres (3.83 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Upside down hydraulic fork, 40 mm. |
| Front Suspension Travel | 110 mm (4.3 inches) |
| Rear Suspension | Swingarm. Hydraulic monoshock with adjustable spring preload. |
| Rear Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
Aprilia RS4 125 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 58.0 x 47.0 mm (2.3 x 1.9 inches) |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 16.04 HP (11.7 kW) |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Automatic mixing |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multi-plate in oil bath. |
| Driveline | Primary drive: Gearbox: 63/19 (3.31). Final drive: Chain: 17/40 (2.35). |
Aprilia RS4 125 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Aprilia RS4 125 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | CDI |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Aprilia RS4 125 has?
The Aprilia RS4 125 has 16.04 HP (11.7 kW).
How tall (seat height) is a Aprilia RS4 125?
The Aprilia RS4 125 seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia RS4 125 has?
The Aprilia RS4 125 has 6 gears.
The Aprilia RS4 125 has 16.04 HP (11.7 kW).
How tall (seat height) is a Aprilia RS4 125?
The Aprilia RS4 125 seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia RS4 125 has?
The Aprilia RS4 125 has 6 gears.