Aprilia RS 250 Specs
(1999)
Key Specs
V2, two-stroke
54 HP
55.00 PS / 40 kW
55.00 PS / 40 kW
126 Mph
203.0 km/h
203.0 km/h
356 MPG
0.66 L/100 km
428 MPG UK
0.66 L/100 km
428 MPG UK
6-speed
370 lbs
/ 168.0 kg
/ 168.0 kg
Aprilia RS 250 General Information |
|
| Brand | Aprilia |
| Model | Aprilia RS 250 |
| Start year | 1999 |
| Year | 1999 |
| Category | Sport |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Aprilia RS 250 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/60-ZR17 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/60-ZR17 |
| Front brakes | Dual disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 298 mm (11.7 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 168.0 kg (370.4 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | 50.6 |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 19.50 litres (5.15 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | 120 mm (4.7 inches) |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | 130 mm (5.1 inches) |
Aprilia RS 250 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 56.0 x 50.6 mm (2.2 x 2.0 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 55.00 HP (40.1 kW) @ 11000 RPM |
| Maximum torque | 35.00 Nm (3.6 kgf-m or 25.8 ft.lbs) @ 10700 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Aprilia RS 250 Performance |
|
| Top Speed | 203.0 km/h (126.1 mph) |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | 4.300 seconds |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | 33.000 seconds |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | 0.66 litres/100 km (151.5 km/l or 356.40 mpg) |
| CO2 emissions | 15.3 CO2 g/km. (CO2 - Carbon dioxide emission) |
| Emissions | - |
Aprilia RS 250 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Aprilia RS 250 has?
The Aprilia RS 250 has 55.00 HP (40.1 kW) @ 11000 RPM.
How fast is a Aprilia RS 250?
The Aprilia RS 250 top speed is 203.0 km/h (126.1 mph).
How tall (seat height) is a Aprilia RS 250?
The Aprilia RS 250 seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia RS 250 has?
The Aprilia RS 250 has 6 gears.
The Aprilia RS 250 has 55.00 HP (40.1 kW) @ 11000 RPM.
How fast is a Aprilia RS 250?
The Aprilia RS 250 top speed is 203.0 km/h (126.1 mph).
How tall (seat height) is a Aprilia RS 250?
The Aprilia RS 250 seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia RS 250 has?
The Aprilia RS 250 has 6 gears.