Aprilia Pegaso I.E. 650 Specs
(2003)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
Aprilia Pegaso I.E. 650 General Information |
|
| Brand | Aprilia |
| Model | Aprilia Pegaso I.E. 650 |
| Start year | 2003 |
| Year | 2003 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Aprilia Pegaso I.E. 650 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,480 mm (58.3 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | - |
| Rear Tyres - Rims dimensions | - |
| Front brakes | - |
| Rear brakes | - |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 161.0 kg (354.9 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Aprilia Pegaso I.E. 650 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 651.80 ccm (39.77 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | - |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Aprilia Pegaso I.E. 650 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Aprilia Pegaso I.E. 650 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Aprilia Pegaso I.E. 650 weighs?
The Aprilia Pegaso I.E. 650 weighs 161.0 kg (354.9 pounds).
How tall (seat height) is a Aprilia Pegaso I.E. 650?
The Aprilia Pegaso I.E. 650 seat height is 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting.
The Aprilia Pegaso I.E. 650 weighs 161.0 kg (354.9 pounds).
How tall (seat height) is a Aprilia Pegaso I.E. 650?
The Aprilia Pegaso I.E. 650 seat height is 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting.