Aprilia Pegaso 650 Trail Specs
(2006)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
49 HP
50.00 PS / 37 kW
50.00 PS / 37 kW
5-speed
Aprilia Pegaso 650 Trail General Information |
|
| Brand | Aprilia |
| Model | Aprilia Pegaso 650 Trail |
| Start year | 2006 |
| Year | 2006 |
| Category | Trial |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Aprilia Pegaso 650 Trail Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,479 mm (58.2 inches) |
| Length | 2,160 mm (85.0 inches) |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 270 mm (10.6 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 100/90-19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 130/80-17 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 45 mm fork. |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | High strength steel swingarm. |
| Rear Suspension Travel | - |
Aprilia Pegaso 650 Trail Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Integrated electronic engine management system. Electronic fuel injection. 44 mm throttle body. |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 659.00 ccm (40.21 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 50.00 HP (36.5 kW) @ 6250 RPM |
| Maximum torque | 61.31 Nm (6.3 kgf-m or 45.2 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump with oil pump. |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multiple disc in oil bath. Cable operated. |
| Driveline | - |
Aprilia Pegaso 650 Trail Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Aprilia Pegaso 650 Trail Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electronic. |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Aprilia Pegaso 650 Trail has?
The Aprilia Pegaso 650 Trail has 50.00 HP (36.5 kW) @ 6250 RPM.
How tall (seat height) is a Aprilia Pegaso 650 Trail?
The Aprilia Pegaso 650 Trail seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia Pegaso 650 Trail has?
The Aprilia Pegaso 650 Trail has 5 gears.
The Aprilia Pegaso 650 Trail has 50.00 HP (36.5 kW) @ 6250 RPM.
How tall (seat height) is a Aprilia Pegaso 650 Trail?
The Aprilia Pegaso 650 Trail seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia Pegaso 650 Trail has?
The Aprilia Pegaso 650 Trail has 5 gears.