Aprilia ETV 1000 CAPONORD Specs
(2008)
Key Specs
V2, four-stroke
97 HP
98.00 PS / 72 kW
98.00 PS / 72 kW
6-speed
Aprilia ETV 1000 CAPONORD General Information |
|
| Brand | Aprilia |
| Model | Aprilia ETV 1000 CAPONORD |
| Start year | 2008 |
| Year | 2008 |
| Category | Allround |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Aprilia ETV 1000 CAPONORD Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Double Wave Twin Beam frame in aluminium-magnesium alloy. |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,544 mm (60.8 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 129 mm (5.1 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/80-19. |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/70-17. |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 272 mm (10.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | - |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Marzocchi 50 mm hydraulic fork. |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Aluminium alloy swingarm. Rising rate linkage with APS (Aprilia Progressive System). |
| Rear Suspension Travel | - |
Aprilia ETV 1000 CAPONORD Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Integrated electronic engine management system. Indirect multi-point electronic injection. |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 97.0 x 67.5 mm (3.8 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 10.4:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 98.00 HP (71.5 kW) @ 8500 RPM |
| Maximum torque | 90.00 Nm (9.2 kgf-m or 66.4 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump with separate oil reservoir. |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Euro 2 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multiple disk in oil bath with patented PPC power-assisted hydraulic control. Freudenberg clutch line. |
| Driveline | - |
Aprilia ETV 1000 CAPONORD Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Aprilia ETV 1000 CAPONORD Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital electronic ignition with TSI (Twin Spark Ignition) with two spark plugs per cylinder. Ignition timing integrated in the injection control system. DIAC (Dynamic Ignition Advance Control) electronically controlled ignition timing. |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Aprilia ETV 1000 CAPONORD has?
The Aprilia ETV 1000 CAPONORD has 98.00 HP (71.5 kW) @ 8500 RPM.
How tall (seat height) is a Aprilia ETV 1000 CAPONORD?
The Aprilia ETV 1000 CAPONORD seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia ETV 1000 CAPONORD has?
The Aprilia ETV 1000 CAPONORD has 6 gears.
The Aprilia ETV 1000 CAPONORD has 98.00 HP (71.5 kW) @ 8500 RPM.
How tall (seat height) is a Aprilia ETV 1000 CAPONORD?
The Aprilia ETV 1000 CAPONORD seat height is 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia ETV 1000 CAPONORD has?
The Aprilia ETV 1000 CAPONORD has 6 gears.