Aprilia Caponord Rally Raid Specs
(2005)
Key Specs
V2, four-stroke
97 HP
98.00 PS / 72 kW
98.00 PS / 72 kW
6-speed
Aprilia Caponord Rally Raid General Information |
|
| Brand | Aprilia |
| Model | Aprilia Caponord Rally Raid |
| Start year | 2005 |
| Year | 2005 |
| Category | Allround |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Aprilia Caponord Rally Raid Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Sloping parallel twin spar frame in aluminium-magnesium alloy. |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,568 mm (61.7 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 129 mm (5.1 inches) |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/80-19. |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 150/70-17. |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 300 mm (11.8 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 272 mm (10.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Marzocchi 50 mm hydraulic telescopic fork. Piston and cartridge motocross type fork hydraulics. Compression adjustment (on RH leg) and rebound adjustment (on LH leg). |
| Front Suspension Travel | 200 mm (7.9 inches) |
| Rear Suspension | Aluminium alloy swing-arm. New rising rate linkage with APS (Aprilia Progressive System). Sachs hydraulic monoshock with mechanical compression and rebound adjustment and hydraulic preload adjustment.Separate nitrogen reservoir. |
| Rear Suspension Travel | 200 mm (7.9 inches) |
Aprilia Caponord Rally Raid Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Integrated electronic engine management system. Indirect multi-point electronic injection. Lambda probe oxygen sensor in exhaust system. 47 mm diameter throttle bodies. |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 997.00 ccm (60.84 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 97.0 x 67.5 mm (3.8 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 10.4:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 98.00 HP (71.5 kW) @ 8250 RPM |
| Maximum torque | 95.00 Nm (9.7 kgf-m or 70.1 ft.lbs) @ 6250 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Dry sump with separate oil reservoir. |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | Twin stainless steel silencers, one catalyser per silencer. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multiple disk in oil bath with patented PPC power-assisted hydraulic control. |
| Driveline | - |
Aprilia Caponord Rally Raid Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Aprilia Caponord Rally Raid Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Digital electronic ignition with TSI (Twin Spark Ignition) with two spark plugs per cylinder. Ignition timing integrated in the injection control system. |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Aprilia Caponord Rally Raid has?
The Aprilia Caponord Rally Raid has 98.00 HP (71.5 kW) @ 8250 RPM.
How tall (seat height) is a Aprilia Caponord Rally Raid?
The Aprilia Caponord Rally Raid seat height is 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia Caponord Rally Raid has?
The Aprilia Caponord Rally Raid has 6 gears.
The Aprilia Caponord Rally Raid has 98.00 HP (71.5 kW) @ 8250 RPM.
How tall (seat height) is a Aprilia Caponord Rally Raid?
The Aprilia Caponord Rally Raid seat height is 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia Caponord Rally Raid has?
The Aprilia Caponord Rally Raid has 6 gears.