Aprilia Caponord 1200 Rally Specs
(2018)
Key Specs
V2, four-stroke
123 HP
125.00 PS / 92 kW
125.00 PS / 92 kW
6-speed
Aprilia Caponord 1200 Rally General Information |
|
| Brand | Aprilia |
| Model | Aprilia Caponord 1200 Rally |
| Start year | 2018 |
| Year | 2018 |
| Category | Sport touring |
| Factory Warranty (Years / miles) | 2-year unlimited-mileage warranty |
Aprilia Caponord 1200 Rally Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Modular tubular steel frame fastened to aluminium side plates by high strength bolts. Removable steel rear subframe. |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,565 mm (61.6 inches) |
| Length | 2,248 mm (88.5 inches) |
| Width | - |
| Height | 1,205 mm (47.4 inches) |
| Seat Height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | 125 mm (4.9 inches) |
| Wheels details | Spoked wheels |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-R19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 190/55-R17 |
| Front brakes | Double disc. ABS. Floating disk. Brembo M432 monoblock four-piston radial callipers. |
| Rear brakes | Single disc. ABS. Brembo 34 mm single piston calliper. |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 320 mm (12.6 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 240 mm (9.4 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 24.00 litres (6.34 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Fully adjustable front Sachs 43 mm upside-down fork. Hydraulic brake electronically managed in rebound and compression with aDD (Aprilia Dynamic Damping) |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Aluminium alloy swingarm Sachs dynamic rear monoshock absorber. Spring preload and hydraulic brake electronically managed in rebound and compression with aDD (Aprilia Dynamic Damping) |
| Rear Suspension Travel | - |
Aprilia Caponord 1200 Rally Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | V2, four-stroke |
| Engine details | Longitudinal 90° V-twin |
| Fuel system | Injection. Integrated engine management system. Injection system with triple map Ride by Wire throttle management: Sport (S), Touring (T), Rain (R) |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 1197.00 ccm (73.04 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 106.0 x 67.8 mm (4.2 x 2.7 inches) |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 125.00 HP (91.2 kW)) @ 8000 RPM |
| Maximum torque | 114.00 Nm (11.6 kgf-m or 84.1 ft.lbs) @ 6800 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | 100% stainless steel 2-in-1 exhaust system with dual catalytic converters and double oxygen sensor |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Multiplate wet clutch, hydraulically operated |
| Driveline | - |
Aprilia Caponord 1200 Rally Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Aprilia Caponord 1200 Rally Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Magneti Marelli 7SM twin spark electronic ignition integrated with injection system |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Aprilia Caponord 1200 Rally has?
The Aprilia Caponord 1200 Rally has 125.00 HP (91.2 kW)) @ 8000 RPM.
How tall (seat height) is a Aprilia Caponord 1200 Rally?
The Aprilia Caponord 1200 Rally seat height is 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia Caponord 1200 Rally has?
The Aprilia Caponord 1200 Rally has 6 gears.
The Aprilia Caponord 1200 Rally has 125.00 HP (91.2 kW)) @ 8000 RPM.
How tall (seat height) is a Aprilia Caponord 1200 Rally?
The Aprilia Caponord 1200 Rally seat height is 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia Caponord 1200 Rally has?
The Aprilia Caponord 1200 Rally has 6 gears.