Aprilia Atlantic 500 Sprint Specs
(2009)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
38 HP
38.88 PS / 29 kW
38.88 PS / 29 kW
Automatic
Aprilia Atlantic 500 Sprint General Information |
|
| Brand | Aprilia |
| Model | Aprilia Atlantic 500 Sprint |
| Start year | 2009 |
| Year | 2009 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Aprilia Atlantic 500 Sprint Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | High-strength tubular steel frame with closed double cradle |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,550 mm (61.0 inches) |
| Length | 2,200 mm (86.6 inches) |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 120/70-14 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 120/70-14 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 190 mm (7.5 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 199.0 kg (438.7 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1954 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 35 mm hydraulic fork. Wheel travel 105 mm |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Engine acting as swingarm. Two gas filled shock absorbers with 5 position spring preload adjustment. Wheel travel 90 mm |
| Rear Suspension Travel | - |
Aprilia Atlantic 500 Sprint Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection. Electronic fuel injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 460.00 ccm (28.07 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 38.88 HP (28.4 kW) @ 7500 RPM |
| Maximum torque | 43.00 Nm (4.4 kgf-m or 31.7 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | Wet sump. Forced lubrication with mechanical oil pump |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | - |
| Clutch type | Automatic centrifugal dry clutch |
| Driveline | - |
Aprilia Atlantic 500 Sprint Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Aprilia Atlantic 500 Sprint Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electronic CDI with automatic advance |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | - |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Aprilia Atlantic 500 Sprint has?
The Aprilia Atlantic 500 Sprint has 38.88 HP (28.4 kW) @ 7500 RPM.
How much does a Aprilia Atlantic 500 Sprint weighs?
The Aprilia Atlantic 500 Sprint weighs 199.0 kg (438.7 pounds).
How tall (seat height) is a Aprilia Atlantic 500 Sprint?
The Aprilia Atlantic 500 Sprint seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia Atlantic 500 Sprint has?
The Aprilia Atlantic 500 Sprint has Automatic gears.
The Aprilia Atlantic 500 Sprint has 38.88 HP (28.4 kW) @ 7500 RPM.
How much does a Aprilia Atlantic 500 Sprint weighs?
The Aprilia Atlantic 500 Sprint weighs 199.0 kg (438.7 pounds).
How tall (seat height) is a Aprilia Atlantic 500 Sprint?
The Aprilia Atlantic 500 Sprint seat height is 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Aprilia Atlantic 500 Sprint has?
The Aprilia Atlantic 500 Sprint has Automatic gears.