Aprilia Atlantic 250 Specs
(2006)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
20 HP
20.11 PS / 15 kW
20.11 PS / 15 kW
Aprilia Atlantic 250 General Information |
|
| Brand | Aprilia |
| Model | Aprilia Atlantic 250 |
| Start year | 2006 |
| Year | 2006 |
| Category | Scooter |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Aprilia Atlantic 250 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | High-tensile double-cradle tubular lattice with high flexional and torsional rigidity |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 110/90-13 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 110/90-13 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 10.50 litres (2.77 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | 35 mm hydraulic fork. Wheel travel 105 mm. |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Engine assembly acting as swingarm. Double chamber hydraulic shock absorber with 5 positions for spring preload. Wheel travel 110 mm. |
| Rear Suspension Travel | - |
Aprilia Atlantic 250 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Injection |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 244.00 ccm (14.89 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | SOHC |
| Maximum power - Output - Horsepower | 20.11 HP (14.7 kW) @ 6250 RPM |
| Maximum torque | 20.20 Nm (2.1 kgf-m or 14.9 ft.lbs) @ 6800 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | - |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | Automatic centrifugal dry clutch |
| Driveline | - |
Aprilia Atlantic 250 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Aprilia Atlantic 250 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Electronic CDI with automatic advance |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Aprilia Atlantic 250 has?
The Aprilia Atlantic 250 has 20.11 HP (14.7 kW) @ 6250 RPM.
The Aprilia Atlantic 250 has 20.11 HP (14.7 kW) @ 6250 RPM.