AJS Regal Raptor Eos 350 Specs
(2014)
Key Specs
Twin, four-stroke
23 HP
23.00 PS / 17 kW
23.00 PS / 17 kW
5-speed
AJS Regal Raptor Eos 350 General Information |
|
| Brand | AJS |
| Model | AJS Regal Raptor Eos 350 |
| Start year | 2014 |
| Year | 2014 |
| Category | Custom / cruiser |
| Factory Warranty (Years / miles) | 12 months |
AJS Regal Raptor Eos 350 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,850 mm (72.8 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 640 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 90/90-21 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 60/80-16 |
| Front brakes | Double disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 180.0 kg (396.8 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.1278 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Twin adjustable shocks |
| Rear Suspension Travel | - |
AJS Regal Raptor Eos 350 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Twin, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 320.00 ccm (19.53 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 62.0 x 53.0 mm (2.4 x 2.1 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | 23.00 HP (16.8 kW)) @ 8000 RPM |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Wet, multiplate |
| Driveline | - |
AJS Regal Raptor Eos 350 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
AJS Regal Raptor Eos 350 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | Coil CDI |
| Electrical Details | 12V |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a AJS Regal Raptor Eos 350 has?
The AJS Regal Raptor Eos 350 has 23.00 HP (16.8 kW)) @ 8000 RPM.
How much does a AJS Regal Raptor Eos 350 weighs?
The AJS Regal Raptor Eos 350 weighs 180.0 kg (396.8 pounds).
How tall (seat height) is a AJS Regal Raptor Eos 350?
The AJS Regal Raptor Eos 350 seat height is 640 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a AJS Regal Raptor Eos 350 has?
The AJS Regal Raptor Eos 350 has 5 gears.
The AJS Regal Raptor Eos 350 has 23.00 HP (16.8 kW)) @ 8000 RPM.
How much does a AJS Regal Raptor Eos 350 weighs?
The AJS Regal Raptor Eos 350 weighs 180.0 kg (396.8 pounds).
How tall (seat height) is a AJS Regal Raptor Eos 350?
The AJS Regal Raptor Eos 350 seat height is 640 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a AJS Regal Raptor Eos 350 has?
The AJS Regal Raptor Eos 350 has 5 gears.