AJP PR3 Enduro 240 Specs
(2018)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
20 HP
20.00 PS / 15 kW
20.00 PS / 15 kW
5-speed
234 lbs
/ 106.0 kg
/ 106.0 kg
AJP PR3 Enduro 240 General Information |
|
| Brand | AJP |
| Model | AJP PR3 Enduro 240 |
| Start year | 2018 |
| Year | 2018 |
| Category | Enduro / offroad |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
AJP PR3 Enduro 240 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Seat Height | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | 305 mm (12.0 inches) |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 70/100-19 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 100/100-17 |
| Front brakes | Single disc. 2-piston calipers |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 260 mm (10.2 inches) |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | 220 mm (8.7 inches) |
| Curb Weight (including fluids) | 106.0 kg (233.7 pounds) |
| Dry Weight | - |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | AJP Ø38mm, fully adjustable |
| Front Suspension Travel | 240 mm (9.4 inches) |
| Rear Suspension | Ollé progressive system |
| Rear Suspension Travel | 280 mm (11.0 inches) |
AJP PR3 Enduro 240 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor. 30 mm |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 233.00 ccm (14.22 cubic inches) |
| Bore x Stroke | 69.0 x 62.5 mm (2.7 x 2.5 inches) |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Overhead Cams (OHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 20.00 HP (14.6 kW)) @ 8000 RPM |
| Maximum torque | 18.00 Nm (1.8 kgf-m or 13.3 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Oil & air |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | Oil bath, multidisc |
| Driveline | - |
AJP PR3 Enduro 240 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
AJP PR3 Enduro 240 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a AJP PR3 Enduro 240 has?
The AJP PR3 Enduro 240 has 20.00 HP (14.6 kW)) @ 8000 RPM.
How tall (seat height) is a AJP PR3 Enduro 240?
The AJP PR3 Enduro 240 seat height is 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a AJP PR3 Enduro 240 has?
The AJP PR3 Enduro 240 has 5 gears.
The AJP PR3 Enduro 240 has 20.00 HP (14.6 kW)) @ 8000 RPM.
How tall (seat height) is a AJP PR3 Enduro 240?
The AJP PR3 Enduro 240 seat height is 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a AJP PR3 Enduro 240 has?
The AJP PR3 Enduro 240 has 5 gears.