Adly MM-50 Specs
(2018)
Key Specs
Single cylinder, two-stroke
Automatic
Adly MM-50 General Information |
|
| Brand | Adly |
| Model | Adly MM-50 |
| Start year | 2018 |
| Year | 2018 |
| Category | ATV |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Adly MM-50 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | Steel |
| Seat details | - |
| Wheelbase | 800 mm (31.5 inches) |
| Length | 1,185 mm (46.7 inches) |
| Width | 730 mm (28.7 inches) |
| Height | 800 mm (31.5 inches) |
| Seat Height | 515 mm (20.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 15/6-6 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 15/6-6 |
| Front brakes | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 75.0 kg (165.3 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | - |
| Fuel Tank Capacity | 3.50 litres (0.92 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | - |
| Front Suspension | Oil Damped, A-arm |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | Oil Damped, Single Shock |
| Rear Suspension Travel | - |
Adly MM-50 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, two-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | Carburettor |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 49.30 ccm (3.01 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | - |
| Maximum power - Output - Horsepower | - |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Air |
| Lubrication system | Oil Pump, Spray |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Belt |
| Clutch type | - |
| Driveline | - |
Adly MM-50 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Adly MM-50 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric & kick |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much does a Adly MM-50 weighs?
The Adly MM-50 weighs 75.0 kg (165.3 pounds).
How tall (seat height) is a Adly MM-50?
The Adly MM-50 seat height is 515 mm (20.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Adly MM-50 has?
The Adly MM-50 has Automatic gears.
The Adly MM-50 weighs 75.0 kg (165.3 pounds).
How tall (seat height) is a Adly MM-50?
The Adly MM-50 seat height is 515 mm (20.3 inches) If adjustable, lowest setting.
How many gears does a Adly MM-50 has?
The Adly MM-50 has Automatic gears.