Access Shade 420 Specs
(2018)
Key Specs
Single cylinder, four-stroke
26 HP
26.82 PS / 20 kW
26.82 PS / 20 kW
Automatic
Access Shade 420 General Information |
|
| Brand | Access |
| Model | Access Shade 420 |
| Start year | 2018 |
| Year | 2018 |
| Category | ATV |
| Factory Warranty (Years / miles) | - |
Access Shade 420 Dimensions, Aerodynamics and weight |
|
| Frame type | - |
| Seat details | - |
| Wheelbase | - |
| Length | 2,060 mm (81.1 inches) |
| Width | 1,215 mm (47.8 inches) |
| Height | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Seat Height | - |
| Alternate Seat Height | - |
| Ground Clearance | - |
| Trail size | - |
| Wheels details | - |
| Front Tyres - Rims dimensions | 25/8-12 |
| Rear Tyres - Rims dimensions | 25/10-12 |
| Front brakes | Single disc |
| Rear brakes | Single disc |
| Front Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Rear Brakes Dimensions - Disc Dimensions | - |
| Curb Weight (including fluids) | - |
| Dry Weight | 321.0 kg (707.7 pounds) |
| Front Percentage of Weight | - |
| Rear Percentage of Weight | - |
| Weight-Power Output Ratio : | 0.0836 HP/kg |
| Fuel Tank Capacity | 16.60 litres (4.39 gallons) |
| Reserve Fuel Capacity | - |
| Carrying Details and Capacity | Front and rear rack |
| Front Suspension | - |
| Front Suspension Travel | - |
| Rear Suspension | - |
| Rear Suspension Travel | - |
Access Shade 420 Engine and Transmission Technical Data |
|
| Engine type - Number of cylinders | Single cylinder, four-stroke |
| Engine details | - |
| Fuel system | - |
| Engine size - Displacement - Engine capacity | 359.30 ccm (21.92 cubic inches) |
| Bore x Stroke | - |
| Compression Ratio | - |
| Number of valves per cylinder | - |
| Camshaft Valvetrain Configuration | Overhead Cams (OHC) |
| Maximum power - Output - Horsepower | 26.82 HP (19.6 kW)) |
| Maximum torque | - |
| Engine Maximum RPM | - |
| Cooling system | Liquid |
| Lubrication system | - |
| Engine oil capacity | - |
| Exhaust system | - |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission type, final drive ratio | Chain |
| Clutch type | - |
| Driveline | CVT, 4WD |
Access Shade 420 Performance |
|
| Top Speed | - |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) | - |
| Acceleration 0 to 400m (1/4 mile) | - |
| Recuperation 60 to 140 km/h in highest gear | - |
| Fuel Consumption - MPG - Economy - Efficiency | - |
| CO2 emissions | - |
| Emissions | - |
Access Shade 420 Electrical Systems, Ignition and Equipment |
|
| Ignition Type | - |
| Electrical Details | - |
| Starter Type | Electric |
| Instruments | - |
| Lights | - |
How much horsepower does a Access Shade 420 has?
The Access Shade 420 has 26.82 HP (19.6 kW)).
How much does a Access Shade 420 weighs?
The Access Shade 420 weighs 321.0 kg (707.7 pounds).
How many gears does a Access Shade 420 has?
The Access Shade 420 has Automatic gears.
The Access Shade 420 has 26.82 HP (19.6 kW)).
How much does a Access Shade 420 weighs?
The Access Shade 420 weighs 321.0 kg (707.7 pounds).
How many gears does a Access Shade 420 has?
The Access Shade 420 has Automatic gears.