ZEEKR 001 Performance AWD Specs
(2024 - ) - Technical Specifications for Years 2024, 2025, 2026
|
|
| Body : | Hatchback |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine Type : | Electric |
| Total electric power : | 537 HP / 544 PS / 400 kW |
| Total electric torque : | 505 lb-ft / 686 Nm |
| Horsepower : | 537 HP / 544 PS / 400 kW |
| Maximum torque : | 505 lb-ft / 686 Nm |
| Number of electric engines: | 2 |
| Electric engine 1 type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Front Axle Electric Engine Power: | 268 HP / 272 PS / 200 kW |
| Front Axle Electric Engine Torque: | 252 lb-ft / 343 Nm |
| Electric engine 2 type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Rear Axle Electric Engine Power: | 268 HP / 272 PS / 200 kW |
| Rear Axle Electric Engine Torque: | 252 lb-ft / 343 Nm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed Reduction Gear
|
|
|||||||||||||
| Range (WLTP): | 367 miles / 590 km | ||||||||||||
| Average energy consumption WLTP: | 3.36 miles/ kWh (18.5 kWh / 100 km) | ||||||||||||
| Battery type : | Lithium-NMC Lithium nickel manganese cobalt | ||||||||||||
| Battery voltage : | 400 V | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Fast charge current : | 200.0 kW | ||||||||||||
| Battery capacity : | 100.0 kWh | ||||||||||||
| CO2 emissions WLTP : | 0 g/km (ZEEKR) | ||||||||||||
|
|
| Top Speed : | 124 Mph / 200 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 3.8 s |
|
|
| Wheelbase : | 118.07 inches / 299.9 cm |
| Length : | 195.08 inches / 495.5 cm |
| Width : | 78.7 inches / 199.9 cm |
| Width with mirrors : | 87.6 inches / 222.5 cm |
| Height : | 61.42 inches / 156.0 cm |
| Ground clearance : | 6.85 inches / 17.4 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 4409 lbs / 2000 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.23 |
| Curb Weight : | 5148 lbs / 2335 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 4.3 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 19 cu-ft / 539 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 265/40 R22 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 265/40 R22 | ||
| Turning circle : | 38.7 feet / 11.8 m | ||
| Front Suspension : | Double wishbone. Coil Springs. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. | ||
How fast is a ZEEKR 001 Performance AWD?
The ZEEKR 001 Performance AWD can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 3.8 seconds and has a top speed of 200 km/h / 124 mph.
How many horsepower (hp) does a 2024 ZEEKR 001 Performance AWD have?
The 2024 ZEEKR 001 Performance AWD has 544 PS / 537 bhp / 400 kW.
How much does a ZEEKR 001 Performance AWD weighs?
The ZEEKR 001 Performance AWD weighs 2335 Kg / 5148 lbs.
What is the ZEEKR 001 Performance AWD electric range?
The electric range of ZEEKR 001 Performance AWD is 590 Km / 367 miles WLTP
What engine is in ZEEKR 001 Performance AWD?
The ZEEKR 001 Performance AWD has 2 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous MotorPSM - Permanent Magnet Synchronous Motor + PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor.



-0764f2be59243f6c08.jpg)




