Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 Specs
(1993 - 1996) - Technical Specifications for Years 1993, 1994, 1995, 1996Key Specs
Petrol
170.4 cu-in
2792 cm3
2792 cm3
V 6
172 HP
174 PS / 128 kW
174 PS / 128 kW
173 lb-ft
235 Nm
235 Nm
139 Mph
224 km/h
224 km/h
25 MPG
9.6 L/100 km
29 MPG UK
9.6 L/100 km
29 MPG UK
|
|
| Generation : | Passat B4 |
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | V 6 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | MPI |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine displacement : | 170.4 cu-in / 2792 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.19 x 3.56 inches 81.0 x 90.3 mm |
| Number of valves : | 12 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 10.0 |
| Horsepower : |
172 HP / 174 PS / 128 kW @ 5800 rpm |
| Maximum torque : |
173 lb-ft / 235 Nm @ 4200 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined: |
25 MPG 9.6 L/100 km 29 MPG UK |
| Range : | 453 miles / 729 km |
| Fuel Tank Capacity : |
18.5 gallons 70 L 15.4 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | 139 Mph / 224 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 8.7 s |
|
|
| Wheelbase : | 103.15 inches / 262.0 cm |
| Length : | 181.1 inches / 460.0 cm |
| Width : | 67.72 inches / 172.0 cm |
| Height : | 56.3 inches / 143.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2921 lbs / 1325 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 7.6 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | from 17.5 cu-ft / 495 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/50 R15 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/50 R15 | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | - | ||
What engine is in Volkswagen Passat B4 2.8 VR6?
The Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 has a V 6, Petrol engine with 2792 cm3 / 170.4 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1993 Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 have?
The 1993 Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 has 174 PS / 172 bhp / 128 kW.
How much does a Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 weighs?
The Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 weighs 1325 Kg / 2921 lbs.
What is the top speed of a Volkswagen Passat B4 2.8 VR6?
The Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 top speed is 224 Km/h / 139 mph.
Is Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Volkswagen Passat B4 2.8 VR6?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.7 seconds and has a top speed of 139 mph.
The Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 has a V 6, Petrol engine with 2792 cm3 / 170.4 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1993 Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 have?
The 1993 Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 has 174 PS / 172 bhp / 128 kW.
How much does a Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 weighs?
The Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 weighs 1325 Kg / 2921 lbs.
What is the top speed of a Volkswagen Passat B4 2.8 VR6?
The Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 top speed is 224 Km/h / 139 mph.
Is Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Volkswagen Passat B4 2.8 VR6 is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Volkswagen Passat B4 2.8 VR6?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.7 seconds and has a top speed of 139 mph.






