Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel Specs
(1989 - 1993) - Technical Specifications for Years 1989, 1990, 1991, 1992, 1993Key Specs
1896 cm3
68 PS / 50 kW
127 Nm
160 km/h
6.3 L/100 km
45 MPG UK
|
|
| Generation : | Passat B3 |
| Body : | Sedan |
| Num. of Doors : | 4 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | 1Y |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Injection |
| Lubrication : |
See oil information Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel Oil Specifications - Engine oil All Weather: 10W40 OEM: VW 505.00 API/ACEA: ACEA B3 or B4, API CF-4 Engine oil capacity (with filter): 4.3 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 115.7 cu-in / 1896 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.13 x 3.76 inches 79.5 x 95.5 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 19.0 |
| Horsepower : |
67 HP / 68 PS / 50 kW @ 4200 rpm |
| Maximum torque : |
93 lb-ft / 127 Nm @ 2200 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Combined: |
37 MPG 6.3 L/100 km 45 MPG UK |
| Range : | 690 miles / 1111 km |
| Fuel Tank Capacity : |
18.5 gallons 70 L 15.4 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | 99 Mph / 160 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 19.0 s |
|
|
| Wheelbase : | 103.35 inches / 262.5 cm |
| Length : | 180.12 inches / 457.5 cm |
| Width : | 67.13 inches / 170.5 cm |
| Height : | 56.3 inches / 143.0 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 2646 lbs / 1200 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2610 lbs / 1184 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 17.4 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 20.4 cu-ft / 578 L |
| Trunk / Boot First Row : | 35.7 cu-ft / 1012 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 165/70 R14 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 165/70 R14 | ||
| Turning circle : | 35.1 feet / 10.7 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. | ||
How fast is a Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel?
The Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 19.0 seconds and has a top speed of 160 km/h / 99 mph.
How many horsepower (hp) does a 1989 Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel have?
The 1989 Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel has 68 PS / 67 bhp / 50 kW.
How much does a Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel weighs?
The Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel weighs 1184 Kg / 2610 lbs.
What is the Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel gas mileage?
The Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel gas mileage is .
What engine is in Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel?
The Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel has a Inline 4, Diesel engine with 1896 cm3 / 115.7 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel?
The Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel is 180.12 inches / 457.5 cm long, 67.13 inches / 170.5 cm wide, and 56.3 inches / 143.0 cm tall, with a wheelbase of 103.35 inches / 262.5 cm.
How much cargo space does a Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel have?
The Volkswagen Passat B3 1.9 Diesel offers 20.4 cu-ft / 578 L of trunk space, which expands to 35.7 cu-ft / 1012 L when the rear seats are folded.






