Volkswagen ID.3 2023 Pro S 77kWh 231HP Specs
(2024 - ) - Technical Specifications for Years 2024, 2025, 2026
|
|
| Generation : | ID.3 MK1 |
| Body : | Hatchback |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine Type : | Electric |
| Total electric power : | 228 HP / 231 PS / 170 kW |
| Total electric torque : | 228 lb-ft / 310 Nm |
| Horsepower : | 228 HP / 231 PS / 170 kW |
| Maximum torque : | 228 lb-ft / 310 Nm |
| Number of electric engines: | 1 |
| Electric engine 1 type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Rear Axle Electric Engine Power: | 228 HP / 231 PS / 170 kW |
| Rear Axle Electric Engine Torque: | 228 lb-ft / 310 Nm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed Reduction Gear
|
|
|||||||||||||||||
| Range (WLTP): | 346 miles / 557 km | ||||||||||||||||
| Average energy consumption WLTP: | 3.98 miles/ kWh (15.6 kWh / 100 km) | ||||||||||||||||
| Battery type : | Lithium-NMC Lithium nickel manganese cobalt | ||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||
| Fast charge current : | 175.0 kW | ||||||||||||||||
| Battery capacity : | 82.0 kWh | ||||||||||||||||
| Net battery capacity : | 77.0 kWh | ||||||||||||||||
| CO2 emissions WLTP : | 0 g/km (Volkswagen) | ||||||||||||||||
|
|
| Top Speed : | 99 Mph / 160 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 7.1 s |
| EU driving noise : | 64 dB |
|
|
| Wheelbase : | 109.06 inches / 277.0 cm |
| Length : | 167.87 inches / 426.4 cm |
| Width : | 71.22 inches / 180.9 cm |
| Width with mirrors : | 81.5 inches / 207.0 cm |
| Height : | 61.57 inches / 156.4 cm |
| Front Axle : | 60.98 inches / 154.9 cm |
| Rear Axle : | 60.08 inches / 152.6 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4325 lbs / 1962 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 8.5 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 13.6 cu-ft / 385 L |
| Trunk / Boot First Row : | 44.7 cu-ft / 1267 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/45 R20 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/45 R20 | ||
| Turning circle : | 33.8 feet / 10.3 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
How fast is a Volkswagen ID.3 2023 Pro S 77kWh 231HP?
The Volkswagen ID.3 2023 Pro S 77kWh 231HP can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 7.1 seconds and has a top speed of 160 km/h / 99 mph.
How many horsepower (hp) does a 2024 Volkswagen ID.3 2023 Pro S 77kWh 231HP have?
The 2024 Volkswagen ID.3 2023 Pro S 77kWh 231HP has 231 PS / 228 bhp / 170 kW.
How much does a Volkswagen ID.3 2023 Pro S 77kWh 231HP weighs?
The Volkswagen ID.3 2023 Pro S 77kWh 231HP weighs 1962 Kg / 4325 lbs.
What is the Volkswagen ID.3 2023 Pro S 77kWh 231HP electric range?
The electric range of Volkswagen ID.3 2023 Pro S 77kWh 231HP is 557 Km / 346 miles WLTP
What engine is in Volkswagen ID.3 2023 Pro S 77kWh 231HP?
The Volkswagen ID.3 2023 Pro S 77kWh 231HP has 1 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor.
What are the dimensions of the Volkswagen ID.3 2023 Pro S 77kWh 231HP?
The Volkswagen ID.3 2023 Pro S 77kWh 231HP is 167.87 inches / 426.4 cm long, 71.22 inches / 180.9 cm wide, and 61.57 inches / 156.4 cm tall, with a wheelbase of 109.06 inches / 277.0 cm.
How much cargo space does a Volkswagen ID.3 2023 Pro S 77kWh 231HP have?
The Volkswagen ID.3 2023 Pro S 77kWh 231HP offers 13.6 cu-ft / 385 L of trunk space, which expands to 44.7 cu-ft / 1267 L when the rear seats are folded.







