Volkswagen ID.5 Pure 52kWh 170HP Specs
(2024 - ) - Technical Specifications for Years 2024, 2025, 2026
|
|
| Body : | SUV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine Type : | Electric |
| Total electric power : | 168 HP / 170 PS / 125 kW |
| Total electric torque : | 228 lb-ft / 310 Nm |
| Horsepower : | 168 HP / 170 PS / 125 kW |
| Maximum torque : | 228 lb-ft / 310 Nm |
| Number of electric engines: | 1 |
| Electric engine 1 type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Rear Axle Electric Engine Power: | 168 HP / 170 PS / 125 kW |
| Rear Axle Electric Engine Torque: | 228 lb-ft / 310 Nm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | RWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed Reduction Gear
|
|
|||||||||||||
| Range (WLTP): | 230 miles / 370 km | ||||||||||||
| Average energy consumption WLTP: | 3.86 miles/ kWh (16.1 kWh / 100 km) | ||||||||||||
| Battery type : | Lithium-NMC Lithium nickel manganese cobalt | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Fast charge current : | 145.0 kW | ||||||||||||
| Battery capacity : | 55.0 kWh | ||||||||||||
| Net battery capacity : | 52.0 kWh | ||||||||||||
|
|
| Top Speed : | 99 Mph / 160 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 8.9 s |
| EU driving noise : | 67 dB |
|
|
| Wheelbase : | 109.06 inches / 277.0 cm |
| Length : | 181.06 inches / 459.9 cm |
| Width : | 72.91 inches / 185.2 cm |
| Width with mirrors : | 82.99 inches / 210.8 cm |
| Height : | 63.7 inches / 161.8 cm |
| Front Axle : | 62.52 inches / 158.8 cm |
| Rear Axle : | 61.69 inches / 156.7 cm |
| Ground clearance : | 6.42 inches / 16.3 cm |
| Approach angle (deg) : | 15.7° |
| Breakover (Rampover) angle (deg) : | 12.6° |
| Departure angle (deg) : | 17.3° |
| Max. Towing Capacity Weight : | 2205 lbs / 1000 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4343 lbs / 1970 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 11.6 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 19.4 cu-ft / 549 L |
| Trunk / Boot First Row : | 55.1 cu-ft / 1561 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 235/55 R19 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 255/50 R19 | ||
| Turning circle : | 33.8 feet / 10.3 m | ||
| Front Suspension : | MacPherson struts. Coil springs. Anti-roll bar | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. Multi-link. Anti-roll bar. | ||
How fast is a Volkswagen ID.5 Pure 52kWh 170HP?
The Volkswagen ID.5 Pure 52kWh 170HP can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.9 seconds and has a top speed of 160 km/h / 99 mph.
How many horsepower (hp) does a 2024 Volkswagen ID.5 Pure 52kWh 170HP have?
The 2024 Volkswagen ID.5 Pure 52kWh 170HP has 170 PS / 168 bhp / 125 kW.
How much does a Volkswagen ID.5 Pure 52kWh 170HP weighs?
The Volkswagen ID.5 Pure 52kWh 170HP weighs 1970 Kg / 4343 lbs.
What is the Volkswagen ID.5 Pure 52kWh 170HP electric range?
The electric range of Volkswagen ID.5 Pure 52kWh 170HP is 370 Km / 230 miles WLTP
What engine is in Volkswagen ID.5 Pure 52kWh 170HP?
The Volkswagen ID.5 Pure 52kWh 170HP has 1 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor.
What are the dimensions of the Volkswagen ID.5 Pure 52kWh 170HP?
The Volkswagen ID.5 Pure 52kWh 170HP is 181.06 inches / 459.9 cm long, 72.91 inches / 185.2 cm wide, and 63.7 inches / 161.8 cm tall, with a wheelbase of 109.06 inches / 277.0 cm.
How much cargo space does a Volkswagen ID.5 Pure 52kWh 170HP have?
The Volkswagen ID.5 Pure 52kWh 170HP offers 19.4 cu-ft / 549 L of trunk space, which expands to 55.1 cu-ft / 1561 L when the rear seats are folded.






-2.jpg)

