Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP Specs
(2024 - ) - Technical Specifications for Years 2024, 2025, 2026
|
|
| Body : | SUV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine Type : | Electric |
| Total electric power : | 335 HP / 340 PS / 250 kW |
| Total electric torque : | 500 lb-ft / 679 Nm |
| Horsepower : | 335 HP / 340 PS / 250 kW |
| Maximum torque : | 500 lb-ft / 679 Nm |
| Number of electric engines: | 2 |
| Electric engine 1 type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Rear Axle Electric Engine Power: | 282 HP / 286 PS / 210 kW |
| Rear Axle Electric Engine Torque: | 401 lb-ft / 545 Nm |
| Electric engine 2 type: | ASM - Asynchronous Motor |
| Front Axle Electric Engine Power: | 108 HP / 109 PS / 80 kW |
| Front Axle Electric Engine Torque: | 98 lb-ft / 134 Nm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed Reduction Gear
|
|
|||||||||||||
| Range (WLTP): | 332 miles / 534 km | ||||||||||||
| Average energy consumption WLTP: | 3.74 miles/ kWh (16.6 kWh / 100 km) | ||||||||||||
| Battery type : | Lithium-NMC Lithium nickel manganese cobalt | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Fast charge current : | 185.0 kW | ||||||||||||
| Net battery capacity : | 79.0 kWh | ||||||||||||
|
|
| Top Speed : | 112 Mph / 180 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 5.4 s |
|
|
| Wheelbase : | 109.17 inches / 277.3 cm |
| Length : | 180.39 inches / 458.2 cm |
| Width : | 72.91 inches / 185.2 cm |
| Width with mirrors : | 82.99 inches / 210.8 cm |
| Height : | 63.03 inches / 160.1 cm |
| Front Axle : | 62.52 inches / 158.8 cm |
| Rear Axle : | 61.69 inches / 156.7 cm |
| Ground clearance : | 6.42 inches / 16.3 cm |
| Approach angle (deg) : | 15.3° |
| Breakover (Rampover) angle (deg) : | 12.3° |
| Departure angle (deg) : | 17.3° |
| Max. Towing Capacity Weight : | 2646 lbs / 1200 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4952 lbs / 2246 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 6.6 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 19.4 cu-ft / 549 L |
| Trunk / Boot First Row : | 55.1 cu-ft / 1561 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (14.09 inches / 358 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 235/50 R20 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 255/45 R20 | ||
| Turning circle : | 38.1 feet / 11.6 m | ||
| Front Suspension : | MacPherson struts. Coil springs. Anti-roll bar | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. Multi-link. Anti-roll bar. | ||
What engine is in Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP?
The Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP has 2 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor + ASM - Asynchronous Motor.
How many horsepower (hp) does a 2024 Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP have?
The 2024 Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP has 340 PS / 335 bhp / 250 kW.
How much does a Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP weighs?
The Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP weighs 2246 Kg / 4952 lbs.
What is the top speed of a Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP?
The Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP top speed is 180 Km/h / 112 mph.
Is Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP is All Wheel Drive (AWD).
How fast is a Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 5.4 seconds and has a top speed of 112 mph.
The Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP has 2 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor + ASM - Asynchronous Motor.
How many horsepower (hp) does a 2024 Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP have?
The 2024 Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP has 340 PS / 335 bhp / 250 kW.
How much does a Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP weighs?
The Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP weighs 2246 Kg / 4952 lbs.
What is the top speed of a Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP?
The Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP top speed is 180 Km/h / 112 mph.
Is Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP is All Wheel Drive (AWD).
How fast is a Volkswagen ID.5 GTX 4MOTION 79kWh 340HP?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 5.4 seconds and has a top speed of 112 mph.








