Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo Specs
(2025 - ) - Technical Specifications for Years 2025, 2026Key Specs
1199 cm3
110 PS / 81 kW
205 Nm
174 km/h
6.3 L/100 km
45 MPG UK
|
|
| Generation : | ProAce City - 2024 Facelift |
| Body : | MPV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 3 |
| Engine Code : | Toyota 2WZ-LV (PSA Puretech EB2ADT) |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Direct Injection |
| Lubrication : |
See oil information Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo Oil Specifications - Engine oil All Weather: 0W20 OEM: PSA B71 2010 API/ACEA: ACEA C6 Engine oil capacity (with filter): 3.6 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 73.2 cu-in / 1199 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.95 x 3.56 inches 75.0 x 90.5 mm |
| Number of valves : | 12 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 10.5 |
| Horsepower : |
109 HP / 110 PS / 81 kW @ 5500 rpm |
| Maximum torque : |
151 lb-ft / 205 Nm @ 1750 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Low WLTP: |
31 MPG 7.5 L/100 km 38 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Medium WLTP: |
39 MPG 6 L/100 km 47 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - High WLTP: |
44 MPG 5.4 L/100 km 52 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Extra high WLTP: |
34 MPG 6.9 L/100 km 41 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
37 MPG 6.3 L/100 km 45 MPG UK |
| Range (WLTP): | 602 miles / 968 km |
| Fuel Tank Capacity : |
16.1 gallons 61 L 13.4 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 143 g/km (Toyota) |
| Emission standard : | Euro 6e |
| Catalytic converter : | Particle Filter |
|
|
| Top Speed : | 108 Mph / 174 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 13.2 s |
| EU driving noise : | 69 dB |
|
|
| Wheelbase : | 117.13 inches / 297.5 cm |
| Length : | 187.05 inches / 475.1 cm |
| Width : | 72.76 inches / 184.8 cm |
| Width with mirrors : | 82.95 inches / 210.7 cm |
| Height : | 71.57 inches / 181.8 cm |
| Front Axle : | 61.14 inches / 155.3 cm |
| Rear Axle : | 61.69 inches / 156.7 cm |
| Ground clearance : | 6.3 inches / 16.0 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 2094 lbs / 950 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3296 lbs / 1495 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 13.6 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 32.2 cu-ft / 912 L |
| Trunk / Boot First Row : | 95.1 cu-ft / 2693 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/60 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/60 R16 | ||
| Turning circle : | 37.7 feet / 11.5 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Beam Axle. Coil Springs. | ||
How fast is a Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo?
The Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 13.2 seconds and has a top speed of 174 km/h / 108 mph.
How many horsepower (hp) does a 2025 Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo have?
The 2025 Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo has 110 PS / 109 bhp / 81 kW.
How much does a Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo weighs?
The Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo weighs 1495 Kg / 3296 lbs.
What is the Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo gas mileage?
The Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo gas mileage is 31 MPG / 7.5 L/100 km / 38 MPG UK Low WLTP / 39 MPG / 6 L/100 km / 47 MPG UK Medium WLTP / 44 MPG / 5.4 L/100 km / 52 MPG UK High WLTP / 34 MPG / 6.9 L/100 km / 41 MPG UK Extra high WLTP / 37 MPG / 6.3 L/100 km / 45 MPG UK Combined WLTP.
What engine is in Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo?
The Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo has a Inline 3, Petrol engine with 1199 cm3 / 73.2 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo?
The Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo is 187.05 inches / 475.1 cm long, 72.76 inches / 184.8 cm wide, and 71.57 inches / 181.8 cm tall, with a wheelbase of 117.13 inches / 297.5 cm.
How much cargo space does a Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo have?
The Toyota Proace City 2024 Verso L2 1.2 Turbo offers 32.2 cu-ft / 912 L of trunk space, which expands to 95.1 cu-ft / 2693 L when the rear seats are folded.




-2.jpg)





