Suzuki SJ 410 Specs
(1981 - 1989) - Technical Specifications for Years 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989
|
|
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 3 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Carburetor |
| Engine Alignment : | Longitudinal |
| Engine displacement : | 59.2 cu-in / 970 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.58 x 2.83 inches 65.5 x 72 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Horsepower : |
44 HP / 45 PS / 33 kW @ 5500 rpm |
| Maximum torque : |
54 lb-ft / 74 Nm @ 3000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Manual
|
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
10.6 gallons 40 L 8.8 UK gallons |
|
|
| Top Speed : | 75 Mph / 120 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 79.92 inches / 203 cm |
| Length : | 134.25 inches / 341 cm |
| Width : | 54.92 inches / 139.5 cm |
| Height : | 66.54 inches / 169 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 1962 lbs / 890 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 19.8 kg/hp |
|
|
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
| Front Tyres - Rims dimensions : | 6.00/- R16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 6.00/- R16 |
How many horsepower (hp) does a 1981 Suzuki SJ 410 have?
The 1981 Suzuki SJ 410 has 45 PS / 44 bhp / 33 kW.
How much does a Suzuki SJ 410 weighs?
The Suzuki SJ 410 weighs 890 Kg / 1962 lbs.
What is the Suzuki SJ 410 gas mileage?
The Suzuki SJ 410 gas mileage is .
What engine is in Suzuki SJ 410 ?
The Suzuki SJ 410 has a Inline 4, Petrol engine with 970 cm3 / 59.2 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Suzuki SJ 410 ?
The Suzuki SJ 410 is 134.25 inches / 341 cm long, 54.92 inches / 139.5 cm wide, and 66.54 inches / 169 cm tall, with a wheelbase of 79.92 inches / 203 cm.







