Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic Specs
(1998 - 1999) - Technical Specifications for Years 1998, 1999
|
|
| Generation : | Alto 5th Gen (HA12/22) |
| Body : | Hatchback |
| Num. of Doors : | 3 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 3 |
| Engine Code : | K6A |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Multipoint Indirect Injection |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 40.2 cu-in / 658 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.68 x 2.38 inches 68.0 x 60.4 mm |
| Number of valves : | 12 Valves |
| Aspiration : | Turbo |
| Compression Ratio : | 8.6 |
| Horsepower : |
63 HP / 64 PS / 47 kW @ 6500 rpm |
| Maximum torque : |
79 lb-ft / 108 Nm @ 3500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
4 speed Automatic
Transmission Relations
1st Gear Ratio: 2nd Gear Ratio: 3rd Gear Ratio: 4th Gear Ratio: Final Drive Ratio: 4.88 |
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
7.9 gallons 30 L 6.6 UK gallons |
| Catalytic converter : | Yes |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 92.91 inches / 236.0 cm |
| Length : | 133.66 inches / 339.5 cm |
| Width : | 58.07 inches / 147.5 cm |
| Height : | 57.09 inches / 145.0 cm |
| Front Axle : | 51.38 inches / 130.5 cm |
| Rear Axle : | 50.79 inches / 129.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 1499 lbs / 680 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 10.6 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | - |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 155/55 R14 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 155/55 R14 | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. | ||
What engine is in Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic?
The Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic has a Inline 3, Petrol engine with 658 cm3 / 40.2 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1998 Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic have?
The 1998 Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic has 64 PS / 63 bhp / 47 kW.
How much does a Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic weighs?
The Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic weighs 680 Kg / 1499 lbs.
Is Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic All Wheel Drive (AWD)?
No, the Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
The Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic has a Inline 3, Petrol engine with 658 cm3 / 40.2 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1998 Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic have?
The 1998 Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic has 64 PS / 63 bhp / 47 kW.
How much does a Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic weighs?
The Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic weighs 680 Kg / 1499 lbs.
Is Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic All Wheel Drive (AWD)?
No, the Suzuki Alto 5 Works JDM RS/Z 4-speed Automatic is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).



-Allroad-40cd52559305718df9.jpg)




