Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic Specs
(1998 - 1999) - Technical Specifications for Years 1998, 1999
|
|
| Generation : | Alto 5th Gen (HA12/22) |
| Body : | Hatchback |
| Num. of Doors : | 3 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 3 |
| Engine Code : | F6A |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | Multipoint Indirect Injection |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 40.1 cu-in / 657 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.56 x 2.6 inches 65.0 x 66.0 mm |
| Number of valves : | 12 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 10.5 |
| Horsepower : |
45 HP / 46 PS / 34 kW @ 5800 rpm |
| Maximum torque : |
42 lb-ft / 57 Nm @ 4500 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
3 speed Automatic
Transmission Relations
1st Gear Ratio: 2nd Gear Ratio: 3rd Gear Ratio: Final Drive Ratio: 5.08 |
|
|
| Fuel Tank Capacity : |
7.9 gallons 30 L 6.6 UK gallons |
| Catalytic converter : | Yes |
|
|
| Top Speed : | - Mph / - km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | - s |
|
|
| Wheelbase : | 92.91 inches / 236.0 cm |
| Length : | 133.66 inches / 339.5 cm |
| Width : | 58.07 inches / 147.5 cm |
| Height : | 57.28 inches / 145.5 cm |
| Front Axle : | 50.79 inches / 129.0 cm |
| Rear Axle : | 50.79 inches / 129.0 cm |
| Ground clearance : | 5.91 inches / 15.0 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 1521 lbs / 690 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 15 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | - |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 155/65 R13 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 155/65 R13 | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. | ||
What engine is in Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic?
The Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic has a Inline 3, Petrol engine with 657 cm3 / 40.1 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1998 Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic have?
The 1998 Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic has 46 PS / 45 bhp / 34 kW.
How much does a Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic weighs?
The Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic weighs 690 Kg / 1521 lbs.
Is Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic is All Wheel Drive (AWD).
The Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic has a Inline 3, Petrol engine with 657 cm3 / 40.1 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 1998 Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic have?
The 1998 Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic has 46 PS / 45 bhp / 34 kW.
How much does a Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic weighs?
The Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic weighs 690 Kg / 1521 lbs.
Is Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Suzuki Alto 5 JDM 0.7i 46HP 4WD Automatic is All Wheel Drive (AWD).










