Ssangyong Torres EVX Electric Specs
(2023 - 2025) - Technical Specifications for Years 2023, 2024, 2025
|
|
| Body : | SUV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine Type : | Electric |
| Total electric power : | 204 HP / 207 PS / 152 kW |
| Total electric torque : | 250 lb-ft / 339 Nm |
| Horsepower : | 204 HP / 207 PS / 152 kW |
| Maximum torque : | 250 lb-ft / 339 Nm |
| Number of electric engines: | 1 |
| Electric engine 1 type: | SSM - Separately Excited Synchronous Motor |
| Front Axle Electric Engine Power: | 204 HP / 207 PS / 152 kW |
| Front Axle Electric Engine Torque: | 250 lb-ft / 339 Nm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed Reduction Gear
|
|
|||||||||
| Range (WLTP): | 287 miles / 462 km | ||||||||
| Average energy consumption WLTP: | 3.34 miles/ kWh (18.6 kWh / 100 km) | ||||||||
| Battery type : | LiFePO4 - Lithium iron phosphate | ||||||||
| Battery voltage : | 390.4 V | ||||||||
|
|||||||||
| Fast charge current : | 300.0 kW | ||||||||
| Battery capacity : | 73.4 kWh | ||||||||
|
|
| Top Speed : | 109 Mph / 175 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 8.1 s |
|
|
| Wheelbase : | 105.51 inches / 268.0 cm |
| Length : | 185.63 inches / 471.5 cm |
| Width : | 74.41 inches / 189.0 cm |
| Height : | 67.91 inches / 172.5 cm |
| Front Axle : | 63.78 inches / 162.0 cm |
| Rear Axle : | 64.57 inches / 164.0 cm |
| Ground clearance : | 7.68 inches / 19.5 cm |
| Approach angle (deg) : | 18.3° |
| Breakover (Rampover) angle (deg) : | 15.3° |
| Departure angle (deg) : | 20.8° |
| Max. Towing Capacity Weight : | 3307 lbs / 1500 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4222 lbs / 1915 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 9.3 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 29.6 cu-ft / 839 L |
| Trunk / Boot First Row : | 58.7 cu-ft / 1662 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 225/60 R17 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 225/60 R17 | ||
| Turning circle : | 35.6 feet / 10.84 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. | ||
What engine is in Ssangyong Torres EVX Electric?
The Ssangyong Torres EVX Electric has 1 electric engine(s) SSM - Separately Excited Synchronous Motor.
How many horsepower (hp) does a 2023 Ssangyong Torres EVX Electric have?
The 2023 Ssangyong Torres EVX Electric has 207 PS / 204 bhp / 152 kW.
How much does a Ssangyong Torres EVX Electric weighs?
The Ssangyong Torres EVX Electric weighs 1915 Kg / 4222 lbs.
What is the top speed of a Ssangyong Torres EVX Electric?
The Ssangyong Torres EVX Electric top speed is 175 Km/h / 109 mph.
Is Ssangyong Torres EVX Electric All Wheel Drive (AWD)?
No, the Ssangyong Torres EVX Electric is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Ssangyong Torres EVX Electric?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.1 seconds and has a top speed of 109 mph.
The Ssangyong Torres EVX Electric has 1 electric engine(s) SSM - Separately Excited Synchronous Motor.
How many horsepower (hp) does a 2023 Ssangyong Torres EVX Electric have?
The 2023 Ssangyong Torres EVX Electric has 207 PS / 204 bhp / 152 kW.
How much does a Ssangyong Torres EVX Electric weighs?
The Ssangyong Torres EVX Electric weighs 1915 Kg / 4222 lbs.
What is the top speed of a Ssangyong Torres EVX Electric?
The Ssangyong Torres EVX Electric top speed is 175 Km/h / 109 mph.
Is Ssangyong Torres EVX Electric All Wheel Drive (AWD)?
No, the Ssangyong Torres EVX Electric is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Ssangyong Torres EVX Electric?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.1 seconds and has a top speed of 109 mph.










