Skoda Enyaq 2025 85x Specs
(2025 - ) - Technical Specifications for Years 2025, 2026
|
|
| Generation : | Enyaq - 2025 Facelift |
| Body : | SUV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine Type : | Electric |
| Total electric power : | 282 HP / 286 PS / 210 kW |
| Total electric torque : | 500 lb-ft / 679 Nm |
| Horsepower : | 282 HP / 286 PS / 210 kW |
| Maximum torque : | 500 lb-ft / 679 Nm |
| Number of electric engines: | 2 |
| Electric engine 1 type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Rear Axle Electric Engine Power: | 201 HP / 204 PS / 150 kW |
| Rear Axle Electric Engine Torque: | 401 lb-ft / 545 Nm |
| Electric engine 2 type: | ASM - Asynchronous Motor |
| Front Axle Electric Engine Power: | 108 HP / 109 PS / 80 kW |
| Front Axle Electric Engine Torque: | 119 lb-ft / 162 Nm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed Reduction Gear
|
|
|||||||||||||
| Range (WLTP): | 336 miles / 541 km | ||||||||||||
| Average energy consumption WLTP: | 3.93 miles/ kWh (15.8 kWh / 100 km) | ||||||||||||
| Battery type : | Lithium-ion | ||||||||||||
|
|||||||||||||
| Fast charge current : | 175.0 kW | ||||||||||||
| Battery capacity : | 82.0 kWh | ||||||||||||
| Net battery capacity : | 77.0 kWh | ||||||||||||
|
|
| Top Speed : | 112 Mph / 180 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 6.7 s |
|
|
| Wheelbase : | 108.9 inches / 276.6 cm |
| Length : | 183.39 inches / 465.8 cm |
| Width : | 73.98 inches / 187.9 cm |
| Width with mirrors : | 84.57 inches / 214.8 cm |
| Height : | 63.78 inches / 162.0 cm |
| Front Axle : | 62.48 inches / 158.7 cm |
| Rear Axle : | 61.46 inches / 156.1 cm |
| Ground clearance : | 7.13 inches / 18.1 cm |
| Approach angle (deg) : | 15.5° |
| Departure angle (deg) : | 18.1° |
| Max. Towing Capacity Weight : | 2646 lbs / 1200 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4916 lbs / 2230 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 7.8 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Front head room : | 41.57 inches / 105.6 cm |
| Rear head room : | 38.98 inches / 99.0 cm |
| Front hip room : | 59.29 inches / 150.6 cm |
| Rear hip room : | 58.58 inches / 148.8 cm |
| Trunk / Boot capacity : | 20.7 cu-ft / 585 L |
| Trunk / Boot First Row : | 60.4 cu-ft / 1710 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Drums (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 235/55 R19 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 255/50 R19 | ||
| Turning circle : | 35.4 feet / 10.8 m | ||
| Front Suspension : | MacPherson suspension with lower triangular links and torsion stabiliser. Telescopic shock absorbers with coil springs. | ||
| Rear Suspension : | Multi-element axle, with five transverse links and torsion stabiliser. Telescopic shock absorbers with coil springs. | ||
What engine is in Skoda Enyaq 2025 85x?
The Skoda Enyaq 2025 85x has 2 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor + ASM - Asynchronous Motor.
How many horsepower (hp) does a 2025 Skoda Enyaq 2025 85x have?
The 2025 Skoda Enyaq 2025 85x has 286 PS / 282 bhp / 210 kW.
How much does a Skoda Enyaq 2025 85x weighs?
The Skoda Enyaq 2025 85x weighs 2230 Kg / 4916 lbs.
What is the top speed of a Skoda Enyaq 2025 85x?
The Skoda Enyaq 2025 85x top speed is 180 Km/h / 112 mph.
Is Skoda Enyaq 2025 85x All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Skoda Enyaq 2025 85x is All Wheel Drive (AWD).
How fast is a Skoda Enyaq 2025 85x?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 6.7 seconds and has a top speed of 112 mph.
The Skoda Enyaq 2025 85x has 2 electric engine(s) PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor + ASM - Asynchronous Motor.
How many horsepower (hp) does a 2025 Skoda Enyaq 2025 85x have?
The 2025 Skoda Enyaq 2025 85x has 286 PS / 282 bhp / 210 kW.
How much does a Skoda Enyaq 2025 85x weighs?
The Skoda Enyaq 2025 85x weighs 2230 Kg / 4916 lbs.
What is the top speed of a Skoda Enyaq 2025 85x?
The Skoda Enyaq 2025 85x top speed is 180 Km/h / 112 mph.
Is Skoda Enyaq 2025 85x All Wheel Drive (AWD)?
Yes, the Skoda Enyaq 2025 85x is All Wheel Drive (AWD).
How fast is a Skoda Enyaq 2025 85x?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 6.7 seconds and has a top speed of 112 mph.








