Peugeot 308 II 1.6 BlueHDi 100 Active Specs
(2015 - 2017) - Technical Specifications for Years 2015, 2016, 2017
|
|
| Generation : | 308 2 (T9) - 2014 New Model |
| Body : | Turismo |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Diesel |
| Fuel System : | Direct Injection. |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 95.2 cu-in / 1560 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.95 x 3.48 inches 75.0 x 88.3 mm |
| Number of valves : | 8 Valves |
| Aspiration : | Turbo + Intercooler |
| Horsepower : |
98 HP / 99 PS / 73 kW @ 3750 rpm |
| Maximum torque : |
187 lb-ft / 254 Nm @ 1750 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
5 speed Manual
|
| Clutch Type : | Dry single disc clutch |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
55 MPG 4.3 L/100 km 66 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
74 MPG 3.2 L/100 km 88 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
65 MPG 3.6 L/100 km 78 MPG UK |
| Range : | 915 miles / 1472 km |
| Fuel Tank Capacity : |
14 gallons 53 L 11.7 UK gallons |
| CO2 emissions : | 94 g/km (Peugeot) |
| Emission standard : | Euro VI |
|
|
| Top Speed : | 116 Mph / 186 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 11.3 s |
| Acceleration 0 to 1000m : | 32.9 s |
|
|
| Wheelbase : | 103.15 inches / 262.0 cm |
| Length : | 167.44 inches / 425.3 cm |
| Width : | 71.02 inches / 180.4 cm |
| Height : | 57.36 inches / 145.7 cm |
| Front Axle : | 61.54 inches / 156.3 cm |
| Rear Axle : | 61.3 inches / 155.7 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 2778 lbs / 1260 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 12.7 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Seat distribution : | 2+3 |
| Trunk / Boot capacity : | 14.1 cu-ft / 398 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (11.14 inches / 283 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (9.8 inches / 249 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/55 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/55 R16 | ||
| Steering : | Rack and pinion Electric | ||
| Steering wheel lock-to-lock : | 2.9 turns | ||
| Steering ratio : | 15.8 | ||
| Front Suspension : | MacPherson struts. Coil springs. | ||
| Rear Suspension : | Coil Springs. Torsion bar. | ||
How fast is a Peugeot 308 II 1.6 BlueHDi 100 Active?
The Peugeot 308 II 1.6 BlueHDi 100 Active can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 11.3 seconds and 0 to 96 km/h (0 to 60 mph) in - seconds, having a top speed of 186 km/h / 116 mph.
How many horsepower (hp) does a 2015 Peugeot 308 II 1.6 BlueHDi 100 Active have?
The 2015 Peugeot 308 II 1.6 BlueHDi 100 Active has 99 PS / 98 bhp / 73 kW.
How much does a Peugeot 308 II 1.6 BlueHDi 100 Active weighs?
The Peugeot 308 II 1.6 BlueHDi 100 Active weighs 1260 Kg / 2778 lbs.
What is the Peugeot 308 II 1.6 BlueHDi 100 Active gas mileage?
The Peugeot 308 II 1.6 BlueHDi 100 Active gas mileage is City NEDC 55 MPG / 4.3 L/100 km / 66 MPG UK / Open road NEDC 74 MPG / 3.2 L/100 km / 88 MPG UK / Combined NEDC 65 MPG / 3.6 L/100 km / 78 MPG UK.
What engine is in Peugeot 308 II 1.6 BlueHDi 100 Active?
The Peugeot 308 II 1.6 BlueHDi 100 Active has a Inline 4, Diesel engine with 1560 cm3 / 95.2 cu-in capacity.
What are the dimensions of the Peugeot 308 II 1.6 BlueHDi 100 Active?
The Peugeot 308 II 1.6 BlueHDi 100 Active is 167.44 inches / 425.3 cm long, 71.02 inches / 180.4 cm wide, and 57.36 inches / 145.7 cm tall, with a wheelbase of 103.15 inches / 262.0 cm.
How much cargo space does a Peugeot 308 II 1.6 BlueHDi 100 Active have?
The Peugeot 308 II 1.6 BlueHDi 100 Active offers 14.1 cu-ft / 398 L of trunk space, which expands to - cu-ft / - L when the rear seats are folded.




