Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 Specs
(2025 - ) - Technical Specifications for Years 2025, 2026Key Specs
Mild Petrol
73.2 cu-in
1199 cm3
1199 cm3
Inline 3
143 HP
145 PS / 107 kW
145 PS / 107 kW
169 lb-ft
230 Nm
230 Nm
128 Mph
206 km/h
206 km/h
47 MPG
5 L/100 km
56 MPG UK
5 L/100 km
56 MPG UK
|
|
| Generation : | 2008 II - 2023 Facelift |
| Body : | SUV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 3 |
| Engine Code : | PSA Puretech HN09 EB2LTDH2 |
| Fuel type : | Mild Petrol |
| Fuel System : | Direct Injection |
| Lubrication : |
See oil information Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 Oil Specifications - Engine oil All Weather: 0W20 OEM: PSA B71 2010 API/ACEA: ACEA C6 Engine oil capacity (with filter): 3.6 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 73.2 cu-in / 1199 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.95 x 3.56 inches 75 x 90.5 mm |
| Number of valves : | 12 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 11.5 |
| Horsepower : |
134 HP / 136 PS / 100 kW @ 5500 rpm |
| Maximum torque : |
169 lb-ft / 230 Nm @ 1750 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Dualclutch Automatic
|
|
|
| Total System Power : | 143 HP / 145 PS / 107 kW |
| Total System Torque : | 169 lb-ft / 230 Nm |
| Total electric power : | 21 HP / 21 PS / 15 kW |
| Total electric torque : | 37 lb-ft / 51 Nm |
| Number of electric engines: | 1 |
| Electric engine type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Transmission Electric Engine Power: | 21 HP / 21 PS / 15 kW |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Low WLTP: |
53 MPG 4.4 L/100 km 64 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Medium WLTP: |
53 MPG 4.4 L/100 km 64 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - High WLTP: |
51 MPG 4.6 L/100 km 61 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Extra high WLTP: |
39 MPG 6 L/100 km 47 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
47 MPG 5 L/100 km 56 MPG UK |
| Range (WLTP): | 547 miles / 880 km |
| Fuel Tank Capacity : |
11.6 gallons 44 L 9.7 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 113 g/km (Peugeot) |
| Emission standard : | Euro 6e (WLTP) 36EA/36EB |
| Catalytic converter : | Particle Filter |
|
|
| Top Speed : | 128 Mph / 206 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 8.3 s |
|
|
| Wheelbase : | 102.56 inches / 260.5 cm |
| Length : | 169.45 inches / 430.4 cm |
| Width : | 69.69 inches / 177.0 cm |
| Width with mirrors : | 78.23 inches / 198.7 cm |
| Height : | 59.96 inches / 152.3 cm |
| Front Axle : | 60.63 inches / 154.0 cm |
| Rear Axle : | 60.63 inches / 154.0 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 2425 lbs / 1100 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3025 lbs / 1372 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 9.5 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 15.3 cu-ft / 434 L |
| Trunk / Boot First Row : | 51.8 cu-ft / 1467 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (11.89 inches / 302 mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (9.8 inches / 249 mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 215/65 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 215/65 R16 | ||
| Turning circle : | 34.1 feet / 10.4 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Beam Axle. Coil Springs. | ||
What engine is in Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6?
The Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 has a Inline 3, Petrol engine with 1199 cm3 / 73.2 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2025 Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 have?
The 2025 Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 has 145 PS / 143 bhp / 107 kW.
How much does a Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 weighs?
The Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 weighs 1372 Kg / 3025 lbs.
What is the top speed of a Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6?
The Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 top speed is 206 Km/h / 128 mph.
Is Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.3 seconds and has a top speed of 128 mph.
The Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 has a Inline 3, Petrol engine with 1199 cm3 / 73.2 cu-in capacity.
How many horsepower (hp) does a 2025 Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 have?
The 2025 Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 has 145 PS / 143 bhp / 107 kW.
How much does a Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 weighs?
The Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 weighs 1372 Kg / 3025 lbs.
What is the top speed of a Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6?
The Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 top speed is 206 Km/h / 128 mph.
Is Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 All Wheel Drive (AWD)?
No, the Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 is not All Wheel Drive (AWD). It's Front Wheel Drive (FWD).
How fast is a Peugeot 2008 II (2023) 1.2 Hybrid 145 e-DSC6?
The {carro} can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 8.3 seconds and has a top speed of 128 mph.
-c77aa47f6725cf2974.jpg)

-62f75376330ed2ec48.jpg)

-1.jpg)



