Peugeot 308 2022 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 Specs
(2025 - ) - Technical Specifications for Years 2025, 2026Key Specs
1199 cm3
145 PS / 107 kW
230 Nm
210 km/h
5 L/100 km
56 MPG UK
|
|
| Generation : | 308 3 (P51) - 2022 New Model |
| Body : | Hatchback |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 3 |
| Engine Code : | PSA Puretech HN09 EB2LTDH2 |
| Fuel type : | Mild Petrol |
| Fuel System : | Direct Injection |
| Lubrication : |
See oil information Peugeot 308 2022 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 Oil Specifications - Engine oil All Weather: 0W20 OEM: PSA B71 2010 API/ACEA: ACEA C6 Engine oil capacity (with filter): 3.6 L |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine Position : | Front |
| Engine displacement : | 73.2 cu-in / 1199 cm3 |
| Bore x Stroke : |
2.95 x 3.56 inches 75 x 90.5 mm |
| Number of valves : | 12 Valves |
| Aspiration : | Turbo Intercooler |
| Compression Ratio : | 11.5 |
| Horsepower : |
134 HP / 136 PS / 100 kW @ 5500 rpm |
| Maximum torque : |
169 lb-ft / 230 Nm @ 1750 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
8 speed Dualclutch Automatic
|
|
|
| Total System Power : | 143 HP / 145 PS / 107 kW |
| Total System Torque : | 169 lb-ft / 230 Nm |
| Total electric power : | 21 HP / 21 PS / 15 kW |
| Total electric torque : | 37 lb-ft / 51 Nm |
| Number of electric engines: | 1 |
| Electric engine type: | PSM - Permanent Magnet Synchronous Motor |
| Transmission Electric Engine Power: | 21 HP / 21 PS / 15 kW |
|
|
| Fuel Consumption - Economy - Low WLTP: |
50 MPG 4.7 L/100 km 60 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Medium WLTP: |
48 MPG 4.9 L/100 km 58 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - High WLTP: |
53 MPG 4.4 L/100 km 64 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Extra high WLTP: |
41 MPG 5.7 L/100 km 50 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined WLTP: |
47 MPG 5 L/100 km 56 MPG UK |
| Range (WLTP): | 646 miles / 1040 km |
| Fuel Tank Capacity : |
13.7 gallons 52 L 11.4 UK gallons |
| CO2 emissions WLTP : | 112 g/km (Peugeot) |
| Emission standard : | Euro 6e |
| Catalytic converter : | Particle Filter |
|
|
| Top Speed : | 131 Mph / 210 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 9.0 s |
|
|
| Wheelbase : | 105.31 inches / 267.5 cm |
| Length : | 171.93 inches / 436.7 cm |
| Width : | 72.91 inches / 185.2 cm |
| Width with mirrors : | 81.18 inches / 206.2 cm |
| Height : | 56.73 inches / 144.1 cm |
| Front Axle : | 61.38 inches / 155.9 cm |
| Rear Axle : | 61.18 inches / 155.4 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 2535 lbs / 1150 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 3197 lbs / 1450 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 10 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 14.5 cu-ft / 412 L |
| Trunk / Boot First Row : | 46.7 cu-ft / 1323 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/55 R16 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/55 R16 | ||
| Turning circle : | 34.4 feet / 10.5 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Beam Axle. Coil Springs. | ||
How fast is a Peugeot 308 2022 1.2 Hybrid 145 e-DSC6?
The Peugeot 308 2022 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 9.0 seconds and has a top speed of 210 km/h / 131 mph.
How many horsepower (hp) does a 2025 Peugeot 308 2022 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 have?
The 2025 Peugeot 308 2022 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 has 145 PS / 143 bhp / 107 kW.
How much does a Peugeot 308 2022 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 weighs?
The Peugeot 308 2022 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 weighs 1450 Kg / 3197 lbs.
What is the Peugeot 308 2022 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 gas mileage?
The Peugeot 308 2022 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 gas mileage is 50 MPG / 4.7 L/100 km / 60 MPG UK Low WLTP / 48 MPG / 4.9 L/100 km / 58 MPG UK Medium WLTP / 53 MPG / 4.4 L/100 km / 64 MPG UK High WLTP / 41 MPG / 5.7 L/100 km / 50 MPG UK Extra high WLTP / 47 MPG / 5 L/100 km / 56 MPG UK Combined WLTP.
What engine is in Peugeot 308 2022 1.2 Hybrid 145 e-DSC6?
The Peugeot 308 2022 1.2 Hybrid 145 e-DSC6 has a Inline 3, Petrol engine with 1199 cm3 / 73.2 cu-in capacity.



-62f75376330ed2ec48.jpg)
-c77aa47f6725cf2974.jpg)



