Opel Zafira B 2.2 DGi Specs
(2005 - ) Technical Specifications
|
|
| Generation : | Zafira B |
| Body : | - |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine type - Number of cylinders : | Inline 4 |
| Engine Code : | - |
| Fuel type : | Petrol |
| Fuel System : | MPI |
| Engine Alignment : | Transverse |
| Engine displacement : | 134.1 cu-in / 2198 cm3 |
| Bore x Stroke : |
3.39 x 3.72 inches 86.0 x 94.6 mm |
| Number of valves : | 16 Valves |
| Aspiration : | naturally-aspirated |
| Compression Ratio : | 12.0 |
| Horsepower : |
148 HP / 150 PS / 110 kW @ 5600 rpm |
| Maximum torque : |
158 lb-ft / 215 Nm @ 4000 rpm |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | FWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
6 speed Manual
|
|
|
| Fuel Consumption - Economy - City NEDC : |
21 MPG 11.3 L/100 km 25 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Open road NEDC : |
37 MPG 6.4 L/100 km 44 MPG UK |
| Fuel Consumption - Economy - Combined NEDC : |
29 MPG 8.2 L/100 km 34 MPG UK |
| Range : | 439 miles / 707 km |
| Fuel Tank Capacity : |
15.3 gallons 58 L 12.8 UK gallons |
| CO2 emissions : | 197 g/km (Opel) |
|
|
| Top Speed : | 124 Mph / 200 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 10.6 s |
|
|
| Wheelbase : | 106.42 inches / 270.3 cm |
| Length : | 175.87 inches / 446.7 cm |
| Width : | 70.91 inches / 180.1 cm |
| Height : | 64.37 inches / 163.5 cm |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | 0.31 |
| Curb Weight : | 3461 lbs / 1570 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 10.5 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 7 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 22.8 cu-ft / 645 L |
|
|
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (12.13 inches / 308 mm) |
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Discs (10.39 inches / 264 mm) |
| Front Tyres - Rims dimensions : | 205/55 R16 |
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 205/55 R16 |
How fast is a Opel Zafira B 2.2 DGi?
The Opel Zafira B 2.2 DGi can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 10.6 seconds and has a top speed of 200 km/h / 124 mph.
How many horsepower (hp) does a 2005 Opel Zafira B 2.2 DGi have?
The 2005 Opel Zafira B 2.2 DGi has 150 PS / 148 bhp / 110 kW.
How much does a Opel Zafira B 2.2 DGi weighs?
The Opel Zafira B 2.2 DGi weighs 1570 Kg / 3461 lbs.
What is the Opel Zafira B 2.2 DGi gas mileage?
The Opel Zafira B 2.2 DGi gas mileage is City NEDC 21 MPG / 11.3 L/100 km / 25 MPG UK / Open road NEDC 37 MPG / 6.4 L/100 km / 44 MPG UK / Combined NEDC 29 MPG / 8.2 L/100 km / 34 MPG UK.
What engine is in Opel Zafira B 2.2 DGi?
The Opel Zafira B 2.2 DGi has a Inline 4, Petrol engine with 2198 cm3 / 134.1 cu-in capacity.







