Nissan Ariya e-4ORCE 87kWh Performance Specs
(2022 - ) - Technical Specifications for Years 2022, 2023, 2024, 2025, 2026
|
|
| Body : | SUV |
| Num. of Doors : | 5 doors |
|
|
| Engine Type : | Electric |
| Total electric power : | 389 HP / 394 PS / 290 kW |
| Total electric torque : | 442 lb-ft / 600 Nm |
| Horsepower : | 389 HP / 394 PS / 290 kW |
| Maximum torque : | 442 lb-ft / 600 Nm |
| Number of electric engines: | 2 |
| Electric engine 1 type: | Electromagnet AC motor |
| Drive wheels - Traction - Drivetrain : | AWD |
| Transmission Gearbox - Number of speeds : |
1 speed Reduction Gear
|
|
|||||||||||||||||||||
| Range (WLTP): | 310 miles / 498 km | ||||||||||||||||||||
| Average energy consumption WLTP: | 3.05 miles/ kWh (20.4 kWh / 100 km) | ||||||||||||||||||||
| Battery type : | Lithium-ion | ||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||
| Fast charge current : | 130.0 kW | ||||||||||||||||||||
| Battery capacity : | 90.0 kWh | ||||||||||||||||||||
| Net battery capacity : | 87.0 kWh | ||||||||||||||||||||
|
|
| Top Speed : | 124 Mph / 200 km/h |
| Acceleration 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) : | 5.1 s |
|
|
| Wheelbase : | 109.25 inches / 277.5 cm |
| Length : | 180.91 inches / 459.5 cm |
| Width : | 72.83 inches / 185.0 cm |
| Width with mirrors : | 85.51 inches / 217.2 cm |
| Height : | 64.96 inches / 165.0 cm |
| Ground clearance : | 7.01 inches / 17.8 cm |
| Max. Towing Capacity Weight : | 3307 lbs / 1500 kg |
| Aerodynamic drag coefficient - Cx : | - |
| Curb Weight : | 4980 lbs / 2259 kg |
| Dry Weight : | 4890 lbs / 2218 kg |
| Weight/Power Output Ratio : | 5.7 kg/hp |
|
|
| Num. of Seats : | 5 seats |
| Trunk / Boot capacity : | 14.7 cu-ft / 415 L |
| Trunk / Boot First Row : | 45.2 cu-ft / 1280 L |
|
|||
| Front Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Rear Brakes - Disc dimensions : |
Vented Discs (- inches / - mm) |
||
| Front Tyres - Rims dimensions : | 255/45 R20 | ||
| Rear Tyres - Rims dimensions : | 255/45 R20 | ||
| Turning circle : | 35.4 feet / 10.8 m | ||
| Front Suspension : | Independent. MacPherson. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
| Rear Suspension : | Multi-link. Coil Springs. Anti-roll bar. | ||
How fast is a Nissan Ariya e-4ORCE 87kWh Performance?
The Nissan Ariya e-4ORCE 87kWh Performance can reach 0 to 100 km/h (0 to 62 mph) in 5.1 seconds and 0 to 96 km/h (0 to 60 mph) in - seconds, having a top speed of 200 km/h / 124 mph.
How many horsepower (hp) does a 2022 Nissan Ariya e-4ORCE 87kWh Performance have?
The 2022 Nissan Ariya e-4ORCE 87kWh Performance has 394 PS / 389 bhp / 290 kW.
How much does a Nissan Ariya e-4ORCE 87kWh Performance weighs?
The Nissan Ariya e-4ORCE 87kWh Performance weighs 2259 Kg / 4980 lbs.
What is the Nissan Ariya e-4ORCE 87kWh Performance electric range?
The electric range of Nissan Ariya e-4ORCE 87kWh Performance is 498 Km / 310 miles WLTP
What engine is in Nissan Ariya e-4ORCE 87kWh Performance?
The Nissan Ariya e-4ORCE 87kWh Performance has 2 electric engine(s) Electromagnet AC motorElectromagnet AC motor.





-(ab-09-22)-1.jpg)


-Van-1.jpg)